2024.10.04., péntek - Ferenc napja
facebook
Keresés
Napi három kávé életet menthet – szó szerint

Napi három kávé életet menthet – szó szerint

2024. szeptember 20., 12:50
Egy friss kutatás szerint pont ennyi az ideális mennyiség, jelentősen csökkenti bizonyos betegségek kockázatát.

Noha a túlzott koffeinfogyasztás rengeteg negatív hatással jár, hiszen hányinger, émelygés, gyakori vizelés és hasmenés mellett akár ingerlékenyek is lehetünk, sőt kontraproduktív módon alvászavarok is kialakulhatnak, egy friss kutatás rámutatott, hogy mértékkel fogyasztva a kávé igenis jót tesz az egészségünknek. De mit jelent ez a mérték? A tanulmány szerint napi három csészét – számolt be az InStyle Men

A tudósok mintegy 300 ezer brit páciens egészségügyi adatait vizsgálták, és arra jutottak, hogy a rendszeres kávé-, illetve koffeinfogyasztók körében jelentősen alacsonyabb a kardiometabolikus multimorbiditás kialakulásának rizikója, vagyis kisebb eséllyel áll fenn egyszerre két jelentős kardiometabolikus probléma. Ebbe a körbe tartozik például a szívkoszorúér-betegség, a kettes típusú diabétesz, a magas vérnyomás, valamint a stroke is.

Megállapították, hogy azok esetében, akik napi három adag kávét, vagyis 200-300 milligramm koffeint visznek be a szervezetükbe, 48,1 százalékkal kisebb a kardiometabolikus multimorbiditás kockázata, mint azoknál, akik teljesen kerülik a koffeint, és 40,7 százalékkal jobban állnak azoknál is, akiknél kis mennyiségű, mindössze 100 milligrammnyi napi bevitel a jellemző. Egy átlagos csésze kávé amúgy 95 milligramm koffeint tartalmaz.

A tanulmány szerzői ugyanakkor azt is kiemelik, jelenleg csak puszta megfigyelésről van szó, ok-okozati viszonyról nem beszélhetünk. Magyarul egyáltalán nem biztos, hogy a napi három kávé segít megelőzni ezeket a betegségeket, de valamiféle kapcsolat azért van. További vizsgálatok szükségesek annak érdekében, hogy kiderüljön, mennyire közvetlen ez a kapcsolat, vagy esetleg csak a rendszeres kávéfogyasztók más szokásaira, akár egészségesebb táplálkozására, aktívabb életmódjára vezethető vissza.

Fotó: illusztráció/Freepik