2024.05.17., péntek - Paszkál napja
facebook
Keresés
Ilyen súlyos problémákat okozhat, ha nem alszunk eleget

Ilyen súlyos problémákat okozhat, ha nem alszunk eleget

2024. március 15., 18:58
A hosszan tartó alváshiány nemcsak kimerültté és ingerlékennyé tehet bennünket, hanem növelheti a különböző megbetegedések kialakulásának az esélyét is.

Ha itt az új év, itt vannak az új fogadalmak. A legtöbb ember szeretné kihasználni az alkalmat, hogy tiszta lappal induljon és ha lehet, megszabaduljon valamilyen káros szokástól. Ilyenkor sokan fogadják meg, hogy most bizony tényleg leadnak pár kilót, és hogy törekednek egészségesebben élni. Többet mozogni, és nyugodtabban aludni - írja a EgészségKalauz.

Az egészségünkre is hatással van az, hogy mennyit alszunk

A pihenés nemcsak mentális jólétünkre, hanem egészségünk megőrzése szempontjából is kulcsfontosságú. Ha nem alszunk eleget, azaz nem pihenünk megfelelően, nemcsak fáradtabbak és irritáltabbak lehetünk, de nagyobb az esélye annak is, hogy megbetegszünk. Legyen szó akár csak szezonális betegségekről, vírusokról vagy komolyabb szervi problémákról.

Több kutatás is igazolta az elmúlt évek során, hogy az alvásunk minősége komoly hatással van az immunrendszerünkre

– fejti ki dr. Dombovári Magdolna, a SomnoCenter Alvászavar Központ szomnológusa.

Egy vírusfertőzés által kiváltott immunválasz negatív befolyással lehet alvásunkra, ugyanakkor, ha rendszeresen részünk van a pihentető, jó alvás élményében, akkor immunrendszerünk erősebbé válik, ritkábban fordul elő, hogy megbetegszünk. A megfelelő minőségű alvás azért is fontos, hiszen ilyen történik például a sebek gyógyulása, a fertőzések leküzdése, és ilyenkor erősödik, vagy alakul ki az úgynevezett immunmemóriánk is.

A szakértő szerint azonban a tartós alváshiány vagy az alvászavarok  - mint például a legelterjedtebb alvási apnoe - megzavarhatják a szervezetünk immunrendszerét. Megnőhet az allergiás reakciók előfordulásának a valószínűsége is, sőt, még a védőoltások is hatástalanok lehetnek, ha nem megfelelően pihenünk, ha nem alusszuk át megfelelően az éjszakát.

Nem véletlenül érezzük úgy egy-egy vírusfertőzés során, hogy folyamatosan aludni szeretnénk: a szervezetünk jelez, hogy pihentető, energiát felszabadító mélyalvásokra van szükségünk, ugyanakkor ilyenkor bukkanhatnak fel lázálmok, előfordulhat, hogy lerövidülnek az álomfázisaink, vagy éppen zaklatottan alszunk. Jelenleg nagyon intenzív kutatás zajlik az alvás és az immunrendszer kapcsolatáról, erről valószínűleg további információk is érkeznek majd hamarosan

– mondja dr. Dombovári Magdolna.

Hány órát kell ideális esetben aludni?

Nagyon fontos, hogy igyekezzünk eleget aludni, még akkor is, ha sok a kísértés, legyen szó akár otthonról elérhető programokról, közösségi médiáról vagy szórakoztató televíziós műsorokról. Próbáljuk meg elkerülni, hogy rendszeresen késő éjjel feküdjünk le, és aludjunk végig a szükséges 7-9 órát, nem pedig az átlagos 5-6 órát. Ne váljon általánossá a késői fekvési idő, mivel a kialvatlanság több szempontból is veszélyes lehet. Nemcsak az következik be, hogy másnap fáradtabbak vagyunk, és könnyebben hibázunk a munkánkban vagy feladatainkban, de könnyen balesetveszélybe is kerülhetünk. Bár lehet, hogy nem érezzük álmosnak magunkat, testünk gyakran jelzi ezt. Emellett érzelmi szempontból is labilisabbá válhatunk, ha nem alszunk elegendően és megfelelően, ami negatív hatással lehet a kapcsolatainkra.

Mit tehetünk a pihentető alvásért?

Újévi fogadalmunk tehát az lehet, hogy igyekszünk eleget aludni, és megfelelően pihenni. Ehhez kellemes, megfelelően sötétített és nem túl meleg hálószobára van szükségünk, valamint persze megfelelő minőségű ágyneműre. Fontos az egészséges és rendszeres étkezés, de kerüljük az étkezést lefekvés előtt 3-4 órával. Ne fogyasszunk koffeintartalmú italokat, kávét, teát vagy kólát, és kerüljük az étkezést tévézés közben. A testmozgás elengedhetetlen, de igyekezzünk úgy időzíteni, hogy ne az alvás előtti időszakra essen. Sokak számára talán a legnehezebben betartható dolog, hogy az alvást megelőző 1-2 órában ne használjunk kék fényt kibocsátó képernyőket, okostelefont, tabletet vagy tévét, és helyette olvassunk vagy tanuljunk meg egy-két egyszerű relaxációs módszert. Ha eltereljük a figyelmünket arra, hogy a fűben fekszünk vagy a tengerpart homokjában pihenünk, és testrészről testrészre relaxálunk, biztosan könnyebben el fogunk aludni, és ezáltal nagyban hozzájárulunk az egészségünk megőrzéséhez.

Fotó: illusztráció/Pexels