2024.05.19., vasárnap - Ivó, Milán napja
facebook
Keresés
A mentális betegség nem válogat: január 23-a a depresszió világnapja

A mentális betegség nem válogat: január 23-a a depresszió világnapja

2024. január 23., 17:12
Kortól, nemtől, foglalkozástól és anyagi helyzettől függetlenül, gyakorlatilag bárkit érinthet.

Az Egészségügyi Világszervezet depresszió-definíciója szerint a földkerekségen több mint 300 millió embert érintő, társas, lelki és biológiai tényezők bonyolult kölcsönhatása révén kialakuló betegségről van szó. Nem csupán egy pszichés állapotot tükröz, hanem egy valós, az egész szervezetet érintő lelki zavar, melynek január 23-án van a világnapja. Ekkor érdemes megállni egy pillanatra és átgondolni, van-e valaki a környezetünkben, aki depresszióban szenved, és segítségre van szüksége. Ha pedig úgy érezzük, mi magunk vagyunk érintettek, érdemes szakember segítségét kérni - mutatott rá a life.hu.

Könnyen bekerülhetnek az érintettek egy ördögi körbe

A depressziós emberek lehangoltak, kedvetlenek, gyakran tör rájuk a sírás. Úgy érzik, nincs értelme semminek, nem látják, hogyan változhatna jobbra az életük, nincs jövőképük, ha pedig van, az negatív. Azok a dolgok, tevékenységek sem okoznak boldogságot, amiket korábban élveztek, nem lelkesednek a programokért, nem mozdulnak ki, elszigetelődnek a barátaiktól, a családjuktól, ami még tovább ronthatja az állapotukat.

Tudják, hogy valami baj van velük, de ha nem kapnak támogatást, vagy ha környezetük azt mondja nekik: szedd már össze magad!, egyre negatívabb spirálba kerülhetnek. Éppen ezért fontos a felvilágosítás: különösen akkor, ha egy szerettünk küzd a lelki zavarral. Ugyanakkor, mivel gyakran túl sokat használjuk a depresszió kifejezést a hangulatunk leírására, kevésbé vesszük észre, ha valaki valóban megbetegedett a környezetünkben.

Egyre több fiatalt érint - Figyeljünk oda!

A fiatalkori depresszió az utóbbi időben nagyobb figyelmet kapott, mivel egyre többen küzdenek olyan problémákkal, amelyeket nem lehet csupán a serdülőkor hormonváltozásaira fogni. A szakemberek szerint a digitális média terjedésével az egyéni kapcsolatokat az elektronikus kapcsolattartási formák váltották fel, ami elszigetelődéshez vezethet, és ez gyakran kiválthatja a lelki zavart. Ugyanakkor okozhatja a fiatalokra nehezedő túlzott elvárás, az iskolai zaklatás és a kiberbántalmazás is. Ilyenkor különösen fontos, hogy a barátok, a család és az iskola is foglalkozzon a problémával. Közös erővel, figyelemmel meg lehet előzni, hogy a fiatalkori depresszió súlyosbodjon.

De mégis hogyan segíthetünk?

A két varázsszó: megértés és elfogadás. A depressziós betegnek ezekre, és nem "jó tanácsokra" van szüksége. Sokan csak azt szeretnék, hogy valakivel megoszthassák gondolataikat, félelmeiket, vagy hogy valaki mellettük legyen. Ha érzik, valakiben megbízhatnak, és nincsenek egyedül, könnyebb rávenni az illetőt a gyógyulás útjára, és meggyőzni arról, hogy minél hamarabb forduljon orvoshoz. Ilyen esetekben a család és a barátok is segíthetnek a pszichiáter felkeresésében, időpont egyeztetésében, sőt el is kísérhetik az érintettet.

A testmozgás is javíthat az állapoton

Számos kutatás bizonyítja, hogy a testmozgás nagyban javíthat a depressziós betegek állapotán. Egy friss kutatás szerint körülbelül másfélszer hatékonyabb, mint a beszélgetés alapú terápia vagy a leggyakrabban felírt gyógyszerek. Utóbbiak továbbra is fontosak lehetnek, főleg egy súlyos depresszióban szenvedő beteg esetében, akit nem biztos, hogy meg lehet győzni a mozgásról. Bár tudja, hogy az segítene neki, képtelen hozzákezdeni. Ám ha a szakemberrel való együttműködés eredményeként kicsit jobban érzi magát, támogathatjuk a testmozgásban: szervezhetünk közös programokat vele.

Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123 ingyenes, lelki elsősegély számot!

Fotó: illusztráció/Pexels