2024.05.10., péntek - Ármin, Pálma napja
facebook
Keresés
Napozási kisokos - ezeket tanácsolják az orvosok

Napozási kisokos - ezeket tanácsolják az orvosok

2023. július 16., 07:40
Fontos útmutatások, amelyeket érdemes megfogadni - Dr. Melegh Éva bőrgyógyász összefoglalta, mire kell figyelni.

Először is hangsúlyozni kell, hogy a "napozás" és annak következménye, a bőr barnulása, nem egészséges. Szerencsére ma már a barna bőr nem is divatos, sokkal inkább a világos bőr vált kívánatossá. A bőr sajnos nem felejt és nem nullázódik ki január 1-jén, éjfélkor; minden eltöltött óra és perc a napon, akár nyáron, akár télen, hozzáadódik - írja az EgészségKalauz.

A napfénynek vannak pozitív hatásai is a bőrre, csökkenti a gyulladást, elpusztítja a mikroorganizmusokat és javítja az általános közérzetet. Azonban az UV-A sugarak, melyek a fényben találhatóak, károsítják a bőrsejtek DNS-ét. Ez vezethet korai ráncosodáshoz és pigmentfoltok kialakulásához, valamint jelentős szerepet játszik a rosszindulatú bőrdaganatok kialakulásában. Ezeken a betegségeken belül az esetek száma évről évre növekszik, és egyre fiatalabb korban jelentkezik. Mivel a szoláriumokban UV-A sugárzó csövek találhatók, ezek használata senki számára nem előnyös, sőt, kifejezetten káros.

Az UV-B sugaraknak pozitív hatása van, mivel aktiválják a D-vitamint. Az aktív D3-vitaminra szükség van a kalcium és foszfát felszívódásához, valamint az egészséges csont- és izomfejlődéshez. Az ehhez szükséges fénymennyiség azonban elenyésző, és nem szükséges napozni hozzá. A megfelelő fényvédelem mellett bőrünknek elegendő az erőteljes sugárzás.

Bizonyos gyógyszerek fényérzékennyé tehetik bőrünket, például antibiotikumok, vízhajtók. Ezek használata mellett tilos a napozás, még fényvédelem mellett is. Lázas betegségek, hormonális eltérések és daganatos betegségek is növelhetik bőrünk fényérzékenységét. Az anyajegyeket és a vitiligo foltokat különösen védeni kell - ezeken a területeken a bőr képtelen védekezni, csak égésre képes. 

A napozás szabályai

  • 11 és 15 óra között nem ajánlott napozni.
  • Használjunk fényvédő krémet, amely megfelel a bőrtípusunknak.
  • Világos bőrűeknek legalább SPF50+, míg sötétebb bőr esetén elegendő az SPF30.
  • A fizikai fényvédők apró ásványi kristályokat tartalmaznak, mint például a titán-dioxid és a cink-oxid, amelyek visszaverik a nap sugarait. Ezek nem szívódnak fel, de hátrányuk, hogy látható réteget képeznek, és fehéren marad a bőr.
  • A kémiai fényvédők olyan molekulákat tartalmaznak, amelyek felszívódva a bőrbe, elnyelik az UV-A és UV-B sugarakat. Körülbelül 20 percig tart a felszívódás.
  • A lebarnult bőr ugyanúgy igényli a védelmet.
  • Óránként újra kell kenni a bőrt.
  • Az árnyékban és télen is leéghet a bőr, különösen, ha vízparton vagy havas környezetben tartózkodunk. Az arcunkat és a fejünket védjük kalappal, sapkával és napszemüveggel.
  • A fizikai fényvédelem része lehet egy nagy, fehér ruha, póló, amely jelentős részben elnyeli a sugárzást.
  • Évente vagy bármilyen változás esetén látogassunk el bőrgyógyászhoz az anyajegyek ellenőrzésére, és a gyanús vagy nagyobb méretű elváltozásokról fotót is készíthetünk (vonalzóval!).
  • Összességében javasolt, hogy legalább SPF30 és jó minőségű (gyógyszertárban kapható) fényvédőt használjunk, minden időben a ruhával nem fedett bőrfelületeken. Fokozatosan szoktassuk hozzá bőrünket a naphoz, így élvezhetjük a pozitív hatásait is!

Kép: Illusztráció/Freepik