
Vonzza a betörőket, ha ezt látják a háza előtt
Új tévét vásárolt? Megérkezett végre a régóta várt laptop, konzol vagy prémium kávéfőző? Örömforrás egy-egy új szerzemény, amelyet a legtöbben szívesen meg is mutatnának – ha másként nem, hát akaratlanul is, amikor a csomagolását a kuka mellé helyezik. Sokan bele sem gondolnak, hogy ezzel nemcsak a hulladék kerül közszemlére, hanem egyúttal akaratlan meghívót is küldenek a betörőknek – olvasható a femcafe.hu cikkében.
A rendőrségi statisztikák és biztonságtechnikai szakértők szerint a nagy értékű elektronikai cikkek dobozai – különösen karácsony után, nyáron vagy akciós időszakokat követően – a leggyakoribb jelzőpontok közé tartoznak, amelyek alapján a tolvajok célpontokat választanak. Ha egy ház előtt napokig ott díszeleg egy új mosógép, PS5 vagy 140 cm-es LED TV doboza, az üzenet egyértelmű: itt most érték van a lakásban, és nagy eséllyel még nincs megfelelően biztosítva vagy védve.
A helyzetet csak súlyosbítja, hogy sokan úgy helyezik ki ezeket a dobozokat, hogy azok az utcáról is jól láthatóak. Így még az is tudomást szerezhet a vásárlásról, aki csupán véletlenül sétál el a ház előtt – nem beszélve azokról, akik kifejezetten zsákmány után kutatnak.
Ezért veszélyesek a kidobott dobozok
A betörők többsége nem véletlenszerűen választ célpontot. Figyelnek, elemeznek, és alaposan felmérik, hol érdemes kockáztatni. Egy egyszerű elektronikai csomagolás pedig több információt árul el, mint elsőre gondolná:
– Megmutatja, hogy milyen értékeket tart otthon. Egy új okostelevízió vagy prémium kategóriás hangszóró doboza azonnal jelzi, hogy nem csupán apróságokra számíthatnak az illetéktelen behatolók.
– Árulkodik arról is, hogy nem fordít elég figyelmet a biztonságra, hiszen ezzel azt üzeni: nem mérte fel, milyen információt oszt meg a külvilággal.
– Sőt, azt is sejteti, hogy az adott eszköz nemrég került a háztartásba, így nagy valószínűséggel még nem történt meg a riasztórendszer telepítése, vagy a biztosítási feltételek beállítása.
További kockázatot jelent, hogy a tolvajok ritkán dolgoznak egyedül. Gyakori, hogy egy-egy környéket előzetesen feltérképeznek – gyakran nappal, futárnak vagy hirdetőnek álcázva magukat –, és listát készítenek azokról a házakról, ahol értékes zsákmányra számíthatnak.
Ebben segítik őket a kidobott dobozok is: jól látható rajtuk a márka, a modell, sőt olykor még az ár is. Nem feltétlenül kell ajtót feltörni – elég, ha napközben, amíg Ön dolgozik, egy nyitva hagyott ablakon keresztül jutnak be, és célzottan viszik el a kiszemelt tárgyat. Éppen ezért nem túlzás azt állítani: egy doboz a bejáratnál egy betörő szemszögéből nem szemét, hanem útiterv.
Így védheti meg otthonát
Néhány egyszerű lépéssel jelentősen csökkenthető a kockázat, és máris kevésbé válik kiszolgáltatottá a betörőkkel szemben.
1. Ne hagyja kint a dobozokat jól látható helyen!
Ha új eszközt vásárol, bontsa ki azt lehetőség szerint garázsban vagy a lakásban. A csomagolást vágja kisebb darabokra, és helyezze külön zsákba vagy a szemetesbe úgy, hogy kívülről ne legyen felismerhető, mi volt benne.
2. Ha meg kell őrizni a dobozt (például garancia miatt), tárolja zárt helyen!
Tegye el a csomagolást padlásra, pincébe vagy egy zárható szekrénybe – semmiképpen se maradjon a teraszon vagy előszobában, ahol az utcáról is könnyen észrevehető.
3. Ne ossza meg azonnal a vásárlást a közösségi médiában!
Akár hiszi, akár nem, a betörők is figyelik az online felületeket. Egy nyilvános bejegyzésből pillanatok alatt kiderülhet, milyen érték került a birtokába – és az is, mikor nincs otthon senki, például nyaralás idején.
4. Használjon mozgásérzékelős világítást, kamerát vagy riasztórendszert!
Még akkor is, ha nem tervez hosszú távon ilyen beruházást, a betörők nagyobb eséllyel kerülik el azt az ingatlant, ahol látható, hogy megfigyelés alatt áll.
A legfontosabb: nem maga a vásárlás jelenti a problémát, hanem az, hogy mennyi információ jut el róla a külvilághoz. Ha diszkréten kezeli új szerzeményeit, máris sokkal nagyobb biztonságban tudhatja családját és értékeit.
Fotó: illusztráció/AI