2024.05.17., péntek - Paszkál napja
facebook
Keresés
Ez a savanykás levél csodaszer az emésztési problémákra

Ez a savanykás levél csodaszer az emésztési problémákra

2023. augusztus 05., 09:30
Találós kérdés is lehetne, de ahhoz túl egyszerű a megoldása. Vagy mégsem?

A hazánkban vadon előforduló madársóskáknak alig tulajdonítanak jelentőséget, pedig mind ehető és gyógyhatású - írja a bien.hu.

Az erdei madársóska (Oxalis acetosella) a nemzetség névadója, amely egész Európában gyakori, Magyarországon bükkösökben találkozhatunk vele.

Szőnyegszerűen terpeszkedő évelő növény, mely fényszegény erdei helyeken fordul elő, a nyílt területeket elkerüli.

A szívformájú részekből álló, jelentős mennyiségű C- vitamint tartalmazó, savanykás ízű leveleket frissen érdemes felhasználnia, pl.: szendvicsekre, levesekre szórhatja, belecsempészheti pitetöltelékbe, mártásba, szendvicskrémekbe, turmixitalokba, édességekbe.

Teaként is fogyaszthatja, mivel gyulladásgátló, baktériumölő, fájdalomcsillapító, lázcsillapító, köptető és hűsítő hatású.

Segítségére lehet emésztési zavarok, gyomorégés, székrekedés, érelmeszedés, fokozott menstruációs vérzés esetén. Egy csésze forró vízbe 1 evőkanálnyi friss levelet tegyen.

Gyakran szomjaznak, maguk mégis szomjoltók

A további hazánkban vadon előforduló fajok inkább a fényesebb élőhelyeket részesíti előnyben, még az sem riasztja vissza őket, hogy sokszor kell szembenézniük a szinte kibírhatatlanul forró, szomjas napokkal.

A szürke madársóska (Oxalis corniculata) terjedő tövű egynyári növény, mely a tűző napon, a perzselő szárazságban is megél.

Levele lázcsillapító, összehúzó, diuretikus, tisztító, menstruációt elősegítő hatással bír.

Az antibiotikus hatású nedve csillapítja a rovarcsípések, égési sérülések, bőrkiütések kellemetlenségeit. C- vitamin mellett béta- karotint, niacint, kalciumot, vasat és foszfort találunk benne még.

A felálló madársóska (Oxalis stricta) és a parlagi madársóska (Oxalis dillenii) is kedveli a napsütést.

Igencsak gyorsan szaporodnak, tavasztól késő őszig virágoznak, és jókora levéltömeget szolgáltatnak. Leveleik kellemesen savanykásak, de egy kis édesség, és gyümölcsösség is érződik rajtuk. Virágai szintén megállják a helyüket ehető díszként. Legjobb frissen szedni, és nyersen fogyasztani, de főzve is használhatja a sóska helyettesítésére. Teájuk lázat, gyomorgörcsöt, hányingert csillapít. Külsőleg duzzanatokra használható borogatásként.

Madársóskaszirup: egy csésze forralt vízbe dobjon 1 marék madársóskalevelet, és egy éjszakát állni hagyja. Másnap visszaméri a folyadékot és ugyanannyi cukorral felfőzi. A kellemes ízű szirupot üdítők, limonádék, koktélok ízesítésére használhatja.

 

Fotó: Illusztráció/ dendeocse.hu​​​​​​​/ wikipedia.hu/ americansouthwest.net/ botanikaland.hu
 

# Kapcsolódó galériák