2025.05.01., csütörtök - Fülöp, Jakab napja
facebook
Keresés
Újszülöttek erdeje Belsősárdon
2025. április 04., 17:27 - 0. x 00., 00:00

Újszülöttek erdeje Belsősárdon

2025. április 04., 17:27
Több mint 5 hektáron hozták létre az Újszülöttek erdejét Belsősárdon. A korábban cserjés területre fő fafajként – az akár 30-35 méter magasra megnövő – kocsányos tölgyet ültették. Az élőhelyet hegyi juharral, kislevelű hárssal és madárcseresznyével tették változatossá.

Az országfásítási mintaprogram 2019-ben indult, melyhez 2020-ban az Újszülöttek erdeje nevű kezdeményezés kapcsolódott. 5 év alatt több mint 700 hektárt ültettek be. A részletekről Mocz András erdőkért felelős helyettes államtitkár tájékoztatta portálunkat.

A program célja, hogy ha Magyarországon megszületik egy gyermek, akkor 10-10 facsemetét ültessünk. Ezzel is jelezve a gyermekek születésének fontosságát és jelezve, hogy minden elültetett fa számít, hiszen ez hozzájárul Magyarország zöld vagyonának gyarapításához. Öt év eltelt és büszkén mondhatom, a kormány betartotta ígéretét. Ezek a projektek megvalósultak, mivel évente 100-150 hektár új erdőt telepítettek a szakemberek.

A Zalaerdő Zrt. a kezdetektől aktív résztvevője a projektnek. Zalában eddig 6 ütemben, 62 hektáron félmillió csemete kapott helyet – számolt be róla Kreiner Roland, a Zalaerdő Zrt. vezérigazgató-helyettese, termelési igazgatója.

Az első kivitelt ebben a telepítésben kocsányos tölgy makkvetéssel végeztük el. A makkot 2024 őszén saját gyűjtésből biztosítottuk. Szerencsére egy nagyon jó makktermés volt, ami segítette a munkánkat. Majd az értékesebb elegyfafajokat 2025 tavaszán csemetével ültettük be a területbe. Ez több mint 13 ezer csemete elültetését jelentette.

Az eseményre Vigh László egy gyümölcsfát hozott. Az országgyűlési képviselő ezzel – a korábbi tündéri település mozgalom nyomán – tündéri erdőnek nevezte a belsősárdi területet.

Az erdőbe hoztam olyan fát, amely őshonos, nem kell permetezni és metszeni. Ez fontos az állatok számára, hiszen az alma terem, ha fent a fán, akkor a madarak megkezdik, ha leesik, akkor a többi állat találja meg a neki való takarmányt, gyümölcsöt. Nagyon fontos, hogy folyamatosan növeljük az ország erdősültségét. Most mintegy 25 százalékon állunk és 27 százalékot szeretnénk elérni a 93 ezer négyzetkilométeren.

A program Zalában is folytatódik. A megfelelő helyek kiválasztását követően őshonos fajokból további erdőket telepítenek az újszülötteknek.

Szöveg: Vizsy Dóra
Fotó: Médiacentrum Zalaegerszeg

R74fRchOPu8