
Mementó a háborúk sorscsapásaira emlékeztetve
Légitámadás érte 80 évvel ezelőtt a zalaegerszegi vasútállomást. A tragédiát követő összefogás és műtárgymentés emlékére emléktáblát avattak.
Az eseményen – többek között – a közösség erejére hívták fel a figyelmet. Rámutattak arra is, hogy a műtárgyak identitást, múltat és jövőt egyaránt jelentenek.
1945 márciusában a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum és a keszthelyi Balatoni Múzeum műtárgyait az egerszegi vasútállomásnál lebombázta a szovjet légierő. Így az ide menekített műkincsek javarészt megsemmisültek – hívta fel a figyelmet Cseh Valentin. Az emléktáblaavatót kezdeményező történész emlékeztetett: a város közössége ezt követően segítette, hogy a két múzeum szakemberei, akik eljöttek Zalaegerszegre, minél több olyan műtárgyat össze tudjanak gyűjteni, melyek átvészelték a támadást. Így ezek visszakerülhettek az adott intézményekbe.
Dr. Cseh Valentin történész a Zalaegerszegi Médiacentrumnak elmondta: a helyi polgárok nem őrizték meg ezeket a tárgyakat, hanem eljuttatták a városházára, és a város segítségével ezek az intézmények vissza tudták ezeket a műkincseket kapni, ami pozitív. Ennek az eseménynek kapcsán negatív dolgot nem lehet mondani, hiszen eleink, amit tőlük telhető volt, mindent megtettek annak érdekében, hogy a két katasztrofális helyzetbe jutott magyar közgyűjteményt valami módon támogassák azáltal, hogy vissza tudják szerezni azt, ami megmaradt ebben a támadásban.
Az avatón részt vett Kostyál László, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának tudományos igazgatója, Németh Péter, a Balatoni Múzeum igazgatója, illetve Gecse Péter. Az alpolgármester hangsúlyozta: Zalaegerszeg önkormányzatának és a város közösségének fontos a múlt tisztelete és megbecsülése, valamint a helytörténeti értékek megőrzése.
A tábla a jövőre 100. születésnapját ünneplő vasútállomás falán kapott helyet. Örök mementóként a háborúk sorscsapásaira emlékeztetve.
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg