
Új adók érkezhetnek, drágulhatnak a dohánytermékek
Az Európai Bizottság új kezdeményezést indított a dohányzás visszaszorítására magasabb adók segítségével, amellyel várhatóan még tovább fognak emelkedni a dohánytermékek árai Európa szerte.
Szerdán az Európai Bizottság közzétette a régóta várt dohánytermékek adóztatását összefoglaló irányelv felülvizsgálatáról, valamint egy teljesen új intézkedés, a dohánytermékek jövedéki adójából származó saját forrásokat (TEDOR) érintő intézkedésről szóló javaslatát – írja a Euronews nyomán az Economx.
A dohánytermékek adóztatásáról szóló irányelv felülvizsgálatának célja a minimális jövedéki adókulcsok emelése volt. Az új szabályzat hatálya a tervek szerint kiterjedne az e-cigaretta folyadékokra, a rágós és orron keresztül szívható dohányra, a snüsszre, egyéb nikotintartalmú termékekre és a nyers dohányra is.
A TEDOR-javaslat, amelyet az EU új, 2 milliárd eurós hosszú távú költségvetési keretének részeként külön terjesztettek elő, új bevételi forrást teremtene az EU számára, függetlenül a tagállamok hozzájárulásaitól.
A kezdeményezés szerint az egyes országokban alkalmazandó minimális jövedéki adókulcs alapján egységes 15 százalék vonatkozna a fogyasztásra bocsátott dohánytermékek és kapcsolódó termékek mennyiségére.
A Bizottság becslése szerint a TEDOR évente körülbelül 11,2 milliárd euró bevételt tudna generálna. Azonban továbbra sem világos, hogy a bevételt a NextGenerationEU alapból felvett hitelek visszafizetésére vagy az új prioritásokra szánt uniós költségvetéshez való nemzeti hozzájárulások csökkentésére fogják-e fordítani.
A fent említett két javaslat évek óta az első jelentős uniós dohánytermékeket érintő adó-jogszabály. Az uniós dohányszabályok szélesebb körű frissítése legutóbb Ursula von der Leyen, a Bizottság elnökének előző ciklusa alatt került sor, azóta nem történt változás az ügyben.
Az „Európa Rákellenes Terve”, a von der Leyen féle Bizottság kiemelt egészségügyi kezdeményezése volt, és hangsúlyozta az adózás fontosságát a dohányzás visszaszorításában, különösen a fiatalok körében.
Az ismételt késedelmek azonban kérdéseket vetnek fel a dohányipar politikai döntéshozatalra gyakorolt hatásával kapcsolatban.
Fotó: illusztráció/AI