
Kamarai jövőkutatás Zaláról
Az országban elsőként végeztetett jövőkutatást a területi kamarák közül a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara. A 15-20 évre előretekintő tanulmányban megfogalmazottakat az elnökség először Zala politikai vezetőinek és meghatározó döntéshozóinak mutatta be. A találkozó részleteit sajtótájékoztatón ismertették.
A kerekasztal beszélgetésre meghívták az országgyűlési képviselőket, a kormányhivatal vezetőjét, a megyei közgyűlés elnökét, valamint a két megyei jogú város, Zalaegerszeg és Nagykanizsa polgármesterét. A kamara elnöke bevezetőjében a kutatás indokairól beszélt:
Azt szerettük volna ezzel a jövőkutatással, a benne lévő stratégiai pillérek meghatározásával, hogy a vállalkozásoknak kapaszkodókat tudunk nyújtani. Hogy az a jövő, az a változás, ami előttünk áll – és amiben egyébként benne vagyunk már az elmúlt évtizedekben is – ebben a változásban milyen kapaszkodókkal tudnak ők igazodni a jövőhöz. Milyen lehetőségeket tudnak kiaknázni. Ebben igyekszik a kamara segítségére lenni a vállalkozásoknak
– fogalmazott Kovács Dezső, a ZVKIK elnöke, az MKIK alelnöke.
A szolgáltatói tagozat elnöke a tanulmány első két fejezetét ismertette. A Kék Zala és az Erdőzöld Zala nevű jövőkép többféle lehetőséget hordoz magában.
Azokról a témákról beszéltünk, hogy ezekhez a kihívásokhoz, mint például a klíma megváltozása, hogyan tudnak a helyi vállalkozások érdemben bekapcsolódni. A másik téma az Erdőzöld Zala volt. Az Erdőzöld Zalánál főként inkább azokról a témákról beszélgettünk, amelyek igazából a turizmust, az ökoturizmust, és a turizmus új ágait tudnák esetleg dinamizálni itt a megyében
– mondta Farkas Szabolcs, a ZVKIK Szolgáltatói tagozatának elnöke.
A jövőkutatás további két fő tématerülete a Gyermekközpontú Zala és a Digitális/Intelligens Zala neveket kapta, amelyeket az általános alelnök mutatott be.
Fontos feladat, hogy az alakuló demográfia ellenére vagy mellett, mit tudunk tenni a gyermekektől kiindulva mindazok érdekében – a vállalkozásokra tekintettel –, hogy legyen megfelelő munkaerő. A Digitális Zalát illetően pedig, tulajdonképpen a jelenlegi lehetőségeinket mérlegeltük. Azt mutattam be, hogy hol tartunk infrastruktúrában, eszközökben, és mi a cél, ami elérhető lenne
– tájékoztatott Molnár Ágota, a ZVKIK általános alelnöke.
A kamara elnöksége a következő hónapokban Jövőműhelyeket szervez. Ezekben a partnerekkel és a zalai vállalkozásokkal együttműködve, közösen alakítják ki azokat a konkrét cselekvési terveket, amelyekkel formálni tudják a megye jövőjét.
A témával részletesebben a május 12-én megjelenő gazdasági műsorunkban, a Mérlegben foglalkozunk.
Szöveg: Buza Beáta
Fotó: Médiacentrum Zalaegerszeg