2026.06.27., szombat - László napja
facebook
Keresés
Bencik Ingatlan
Évtizedek óta a vállalkozás világában
2026. június 27., 09:45 - 0. x 00., 00:00

Évtizedek óta a vállalkozás világában

Szerző: Buza Beáta
2026. június 27., 09:45

Eredményes vállalkozói tevékenységeket ismert el májusi gazdasági fórumán a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara. Öt olyan cégtulajdonosnak adtak át díjat, akik a maguk szakterületén már több évtizede kiemelkedő teljesítményt nyújtanak. Kozma Tibor MKIK Emlékplakettet, Berta László, Nagy Zoltán, Németh László és dr. Virág Ernő MKIK Elnöki Aranyérmet vehetett át. Összeállításunk első részében most hárman szólalnak meg. A további két kitüntetettel pedig következő adásunkban ismerkedhetnek meg.

Sikerekkel, kudarcokkal, de végül is összességében sikerélményekkel teli 37 évet tudhatok a hátam mögött

– mondta el Kozma Tibor, a Kozma Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

’89-ben alapítottam az első vállalkozást. Egy társas vállalkozás volt, majd aztán tíz év után önállósodtunk. Azóta önálló vállalkozó vagyok, egyszemélyes kft. Épületgépészettel ipari méretekben foglalkozunk, és még ma is büszke vagyok, amikor viszem most már lassan az unokáimat, hogy nézzétek meg azt a szállodát vagy azt a sportcsarnokot, vagy ipari csarnokot, és apátok cége, vagy apátok vezetésével építettük szerte az országban, egy picit a határon túl is. Szerencsére azért a menedzsmentet már sikerült kialakítanom, úgyhogy én már egy kissé hátrébb léptem. A cégünk egyébként – hadd dicsekedjek – a top 5-ben van az országban az ipari épületgépészek között. Nagyságrendünk miatt szép munkákat csinálunk, szállodákat, ipari csarnokot szerte az országban. És ez valahogy, amikor megvan, akkor sikerélményt okoz. Igaz, hogy közben vannak kudarcok, vannak buktatók, szakember, anyag, pénz, de ez mind, mind mind. Illetve magunk sem tudjuk kivonni az ország gazdasági helyzete alól, tehát néhány éve azért lényegesen csökkent a munkamennyiség is. Jó hírünk van a szakmában, tudtunk növekedni, de a vége, aminek kellene maradnia, az sajnos mindig csökkent. Nagy a verseny.

– Az évtizedes vállalkozói múlt milyen tapasztalatokat adott, mit mutat?

Van hova visszatekinteni, mert 70 éves lettem

– fogalmazott Berta László, a Zalaco Zrt. vezérigazgatója.

26 éve irányítom a Zalacót, 35 éve foglalkozom sütőipari vállalkozással. Zalaszentgróton indultunk 35 évvel ezelőtt. Mint mindenkinek az életében, voltak hullámvölgyek fel, le, de én azt gondolom, hogy egy olyan ívű fejlődést tudtunk elérni ebben az időszakban, amire valamennyi kollégámmal büszkék lehetünk. Természetesen nagy öröm ez, és megtiszteltetés, váratlanul is ért. Nem tudtam erről a kitüntetésről. Generációváltás, ami nálunk is folyamatban van és folyamatosan történik, mint ahogy sok más hozzám hasonló családi vállalkozásnál. Ennek ez egy fontos eleme, hiszen a fiatalok is azt gondolom, hogy örülnek az apa sikerének és elismerésének. Ma egészen más feltételek vannak. Tehát abban az időben, amikor mi indultunk, minden sokkal nehezebb, minden sokkal lassúbb volt. Sokkal többet és sokkal gyorsabban lehetne elérni, ennek természetesen nemcsak fény, hanem árnyoldalai is vannak, hiszen ezek a gyorsan jövő sikerek azért jó eséllyel elvezethetik a vállalkozót a hübrisz irányába. De egy picit irigylem a fiatalokat. Nekünk sokkal nehezebb volt, sokkal lassúbb vágányokon ment a mi vonatunk, ők száguldhatnak.

– Milyen érzés az eltöltött több évtized a vállalkozás világában?

A vállalkozás világában jó élet volt ezt eltölteni

– mondta Nagy Zoltán, a 3B Hungária Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

Én szívesen csináltam, és tulajdonképpen most is szívesen csinálom. Most sem tudok úgy elmenni, hogy aztán teljesen hátat fordítsak ennek a világnak. Mindig volt valami nagyon érdekes, ami a fejlődésünket szolgálta, ami hajtott bennünket.  És nagyon örültünk a kis eredményeknek is. Különösen örülünk annak, hogy a nulla helyzetből elértünk egy 6 milliárd forint forgalmú céget, egy jól, viszonylag jól felszerelt telephelyet. Foglalkozunk a digitalizációval, a mesterséges intelligenciának a jövőbeni alkalmazásaival. De nemcsak ezekkel a divatos dolgokkal foglalkozunk, hanem egyszerűen azzal, hogy alkatrészeket hogyan munkáljuk meg hatékonyabban. Azt kívánom a cégnek, hogy legyen eredményes, folytassák azt a munkát, amit megkezdtünk. Nagyon jó piacépítő tevékenység indult meg. Sikeresen részt veszünk nagy nemzetközi vásárokon, nemcsak látogatóként, hanem kiállítóként. Jó kapcsolatokat építenek a kollégáim, úgyhogy nagyon bíztatom őket, hogy így tovább, és legyenek nagyon eredményesek.

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

# Kapcsolódó galériák