
Anyák napja: egy ünnep, ami mindenkit megérint
Az anyák napjának ünneplése világszerte elterjedt hagyomány, amelynek során a szeretett édesanyákról emlékezünk meg, és magát az anyaságot is méltatjuk. Bár az egyes országok eltérő időpontokban tartják, hazánkban minden évben május első vasárnapján ünnepeljük – éppen akkor, amikor a lila és fehér orgona a legfinomabban illatozik. Ilyenkor szívünket mély szeretet és hála tölti el édesanyánk iránt. Az óvodákban és iskolákban régi szokás az anyák napi ünnepségek megrendezése, a legszebb versek elszavalása, valamint virágok átadása.
Felnőttként már más formákat választunk az anyák napi köszöntésre, de ugyanolyan őszinte, gyermeki szeretettel tűzzük az idézeteket a színes csokrok közé, vagy rejtjük el az ajándékaink minden apró részletében – írja a life.hu.
Az anyák napja története
Egészen az ókori Görögországig kell visszanyúlnunk e jeles ünnep eredetéhez, abba a korba, amikor a hatalmas görög istenek tisztelete elengedhetetlen és meghatározó része volt az emberek életének. Az anyák napja gyökerei az évenként megrendezett tavaszi ünnepségekig vezethetők vissza, amikor is a görögök Rheát – Kronosz feleségét, és számos isten anyját – ünnepelték, tisztelettel adózva az anyaság isteni ereje előtt.
Később, a kereszténység térhódításával más megvilágításba került az anyák tisztelete. Az őskeresztény hagyományban a nagyböjt negyedik vasárnapján – az úgynevezett anyák vasárnapján – a hívek visszatértek „anyaegyházukba”, vagyis abba a templomba, ahol megkeresztelték őket. E nap idővel az édesanyák megünneplésének szimbólumává is vált, és fokozatosan átalakult világi ünneppé is.
Krisztus édesanyjának, Szűz Máriának tiszteletére rendezett ünnepen már egyfajta anyák napját ünnepeltek, azonban ez még nem számított kiforrott, hivatalosan elismert ünnepnek. Angliában később az ünnepet kiterjesztették minden édesanyára, ekkor nevezték el hivatalosan az eseményt anyák vasárnapjának.
Az anyák napja modernebb kori története az 1600-as évekre nyúlik vissza Angliában, ahol a Szűz Mária tiszteletére tartott imaóra után a gyermekek virággal és apró ajándékokkal kedveskedtek édesanyjuknak, így fejezve ki tiszteletüket és szeretetüket. Ekkoriban kezdett szélesebb körben is elterjedni az úgynevezett „anyák vasárnapja”, amelyet hivatalosan is bevezettek: ezen a napon mindenkinek engedélyezték, hogy eltávozhasson munkahelyéről, és hazalátogathasson.
Sokan már fiatal, kiskamasz korukban cselédnek szegődtek, távol az otthonuktól, így ez az alkalom különösen fontos és szívet melengető volt számukra. A hazafelé vezető úton gyakran virágot szedtek, valamint egy előre elkészített Simnel tortát vittek magukkal ajándékba – ez egy különleges, marcipángolyókkal díszített sütemény, amely az ünnepi gesztus szép szimbólumává vált.
Anyák napja Magyarországon
Hazánkban valamivel később kezdődött ennek a nemes hagyománynak a tényleges megünneplése. Magyarországon először 1925-ben tartottak anyák napját Petri Pálné, egy államtitkár felesége kezdeményezésére, a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt zászlaja alatt. Az esemény a MÁV gépgyár foglalkoztatójában zajlott, a munkások gyermekeinek részvételével.
A fordulópontot 1930 jelentette, amikor egy miniszteri rendelet hivatalosan is az iskolai ünnepségek sorába emelte az anyák napját, és május első vasárnapját jelölte ki az ünnep időpontjaként. Bár a világ legtöbb országában szintén májusban ünneplik az édesanyákat, akadnak olyan államok is, ahol februártól egészen októberig bármely hónapban sor kerülhet az anyák napi megemlékezésre.
Fotó: illusztráció/Freepik