
Korlátozás – Egyre több területet érint a víztározók kiürülése
A korlátozás elrendelése azért vált szükségessé, mert a lakossági vízfelhasználás többszörösen meghaladta a víztározók napi kapacitását. Ebben az esetben tilos a tömlős öntözés, a medencék feltöltése ivóvízzel vagy a járdák frissítő locsolása. A figyelmeztetés ellenére a vízfogyasztás nem csökkent az érintett térségben. Emiatt nem csupán nyomáscsökkenéssel, de szakaszosan vízhiánnyal is kell számolni, mondta el portálunknak Arnhoffer András, a Zalavíz Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Képesek vagyunk minden nap 35 millió liter vizet termelni, persze adottságtól is függ, hogy melyik területen mennyit. A zalaszentgróti regionális rendszeren értük el az első olyan kritikus helyzetet, hogy többet fogyasztottak az emberek, mint amennyit a rendszer tud biztosítani. Ezért szükséges a vészkorlátozás. Azért, hogy védjük az emberek szociális ellátását, hogy mindenkinek tudjunk biztosítani vizet az iváshoz, fürdéshez, a mindennapi élethez. Illetve az egészségügyi- és szociális intézményeket védjük, és legyen tűzivíz, mert egy tűz esetén a tűzoltóknak szükségük van a vízre.
Arnhoffer András hozzátette, ahhoz, hogy a lakosság a vizet felbecsülhetetlen értékként kezelje, áremelésre is szükség volna.
Mivel a helyzet súlyosbodik, a szolgáltató már 69 önkormányzatnak javasolta az I. fokú korlátozás bevezetését. Ezek között van Zalaegerszeg is, ahol a nyugati területet veszélyezteti a tárolók kiürülése.
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg


