
Házasságkötésekről, trendekről Valentin-napon
Mint minden évben, idén is lesz esküvői szertartás a szerelmesek napján. Szívesen választják esküvőjük dátumául ezt a napot a párok, a legtöbben azonban tavasszal, nyáron és kora ősszel házasodnak. A párok többsége a nyugodtabb, szép napsütéses időszakokat kedveli, ne legyen hideg, de túl meleg se
- avat be a részletekbe Paksa Eszter.
Az időjárást szabályozni nem tudjuk, így előfordulnak érdekességek is. Megesik, hogy módosítani kell a szertartást az időjárás miatt.
Ettől függetlenül egyre gyakrabban vonulnak ki a párok szabadtérre.
Valóban, a külső helyszínek továbbra is népszerűek. Zalaegerszeg illetékességi területén tudunk hivatalosan külső helyszínen házasságot köttetni. Itt mindig rizikó az időjárás. Ilyenkor a pároknak is, illetve a helyszíneknek is biztosítani kell azt, hogy magához a szertartáshoz méltó legyen a helyszín, illetve az anyakönyvi iratok biztonságban legyenek. Előfordult olyan – egy nagy vihar miatt -, hogy futni kellett, gyorsan be kellett pakolni mindent, és más helyszínen kellett lebonyolítani a szertartást.
Milyen külső helyszínek közül választhatnak ma a párok?
Határozott külső helyszíneink vannak, tehát mindenhová nem tudunk kimenni esküvői szertartásra. Ezek nagyjából éttermeket jelentenek, ahol nagyobb létszámban tudnak részt venni a lakodalomban, és akkor ott egybekötve már a szertartás is le van bonyolítva. A kitelepülést egyszerűsíti, hogy már nem kell magunkkal cipelni a nagy anyakönyvet. 2014 óta elektronikus anyakönyvi rendszer működik országosan, s ezáltal az anyakönyvekbe már nem kerül hivatalosan bejegyzés. Tehát a mostani szertartásokon egy anyakönyvi házassági lapot iratunk alá, amelyet ugye már nem kell az aktatáskában cipelni a külső helyszínre.
Milyen egyéb változások történtek a szertartásokban és házasságkötésekben az elmúlt időszakban?
Én közel 10 éve vagyok anyakönyvvezető, emlékszem az első esküvőimre, mindegyik nagy létszámú volt. 100, 150, 200 fős esküvők, szertartások, akár lakodalmak is voltak. Közben volt egy Covid időszak, ami alatt az esküvők is szabályokhoz voltak kötve, maximalizálták például a résztvevők létszámát. Ez hozta magával igazából azt, amit évek óta látunk már, hogy ezek a nagyon nagy, igazán nagy esküvők, eltűntek. Manapság az esküvők többsége a szűk családra korlátozódik, vagy akár két tanúval is bejönnek házasságot kötni.
Maradt meg az emlékezetében különleges, vagy vicces szertartás, esküvő?
Egyet-egyet nem tudnék kiemelni, inkább pillanatok maradnak meg. Volt olyan szertartásom - külső helyszínen -, ahol mondjuk kiskutyák voltak. Nem hozták ugyan a gyűrűt, de aktív résztvevői voltak a szertartásnak, mert ott ültek a pár mellett. Nagyon különleges volt szerintem a tavalyi évben egy téli hangulatú esküvő az egyik étteremben – ugyancsak külső helyszínen -, ami már a karácsony közeledtét jelezte. Amit még meg tudnék említeni, hogy a házasságkötéshez kapcsolódóan vannak ceremóniák, amelyek a házasság létrejöttét hivatottak bemutatni. Ez a párok a fantáziájára van bízva, ők választanak, így ezek között is előfordulnak érdekességek. Nagyon népszerű ma a homoköntés szertartás, de előfordult olyan, hogy fát ültetett, vagy pillangót eregetett a pár. Gyakran előfordul folyadéköntés színes folyadékokkal, akár alkoholos verzióban is. Nekem kedvencem, amikor fröccsöt öntenek nagy melegben, és gyöngyözik a víz a szódásüvegen. Az egy szép pillanat.
Ha valaki esetleg most Valentin-napon, vagy a házasság hete apropóján határozna úgy, hogy házasságot kötne, hová kell először fordulnia? Mik a szabályok?
Az első útnak az anyakönyvvezetőhöz kell vezetnie. Tudunk egy időpontot egyeztetni, hogy mikor szeretnének házasságot kötni. Ennek vannak szabályai. Kiemelném a 30 napos kötelező várakozási időt, ami azt jelenti, hogy amikor bejelentkeznek hozzánk, akkor onnantól számítva a 31. naptól van lehetőség házasságot kötni. Magához a szándék bejelentéshez szükség van mind a két félre, valamint a személyazonosságuk és családi állapotuk igazolására.
Szöveg: Frauenhoffer Márta
Fotók: Bátai Péter