2025.05.08., csütörtök - Mihály napja
facebook
Keresés
Fogyasztóvédelmi konzultáció - máj
Aranyszínű sárgaság - a szőlő legpusztítóbb betegségére figyelmeztetnek
2025. május 06., 18:28 - 0. x 00., 00:00

Aranyszínű sárgaság - a szőlő legpusztítóbb betegségére figyelmeztetnek

2025. május 06., 18:28
A szőlő legpusztítóbb fitoplazmás betegsége az aranyszínű sárgaság. A fertőzés ellen jelenleg nem áll rendelkezésre hatékony növényvédőszer, ezért legfontosabb feladat, hogy megelőzzék az elterjedését. Ez azonban csak úgy lehet eredményes, ha a gazdálkodók megfelelő ismeretekkel rendelkeznek.

Az Európai Unió tagállamainak közös karantén listáján szereplő kórokozó 2013 augusztusában jelent meg Magyarországon. Elsőként Zala vármegyében, Lenti környékén gyűjtött levélmintákból mutatták ki a laboratóriumi vizsgálatok az aranyszínű sárgaság fitoplazmát. Azóta erre a veszélyre minden esztendőben számítani kell.  

Az aranyszínű sárgaság fitoplazma tüneteit most még egyáltalán nem látjuk. Hiába vagyunk itt egy szép szőlőültetvény mellett, ezt most nem tudjuk megmutatni, hiszen ezek a tünetek csak később jelentkeznek. A nyár közepe lesz az az időszak, amikor a fertőzött ültetvényekben beazonosíthatóan észre lehet venni. De nemcsak az jelenti a betegségnek a veszélyét, hogy az adott tőkék kipusztulnak, hanem a rendkívül gyors terjedés is

- mondta Tarsoly Róbert, a Zalai Borvidék Hegyközségi Tanács elnöke.

Gyógymód nincs, a fertőzött növény menthetetlen. A gazdáknak ezért azt javasolják, hogy az első tünetek megjelenésekor azonnal vágják ki és semmisítsék meg a beteg szőlőtőkéket.

A nyár közepén következnek be a jól ismert, vagy legalábbis látott tünetek; a levelek háromszög alakban a fonákjuk felé kezdenek sodródni. Később a fehér fajták sárgán, a vörös- és kék szőlőfajták vörös színre színeződnek. Nem érnek be ezeknek a fertőzött tőkéknek a vesszői rendesen, gumiszerűek maradnak. Ősz végén, lombhulláskor azt figyelhetjük meg, hogy a fertőzött tőkéken a megfeketedett levelek a vesszőkön maradnak

- fűzte hozzá Tarsoly Róbert.

A fertőzés terjedésében az elhanyagolt területek is nagy szerepet játszanak. A szakemberek azt kérik, ha valaki műveletlen szőlőbirtokot lát, jelentse a hegybírónak, illetve a növényvédelmi hatóságnak. Így elkerülhető, hogy a kórokozók értékes ültetvényeket tegyenek tönkre.

Szöveg: Kolozsvári Ilona

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

VAd6xYqKrQM
# Kapcsolódó galériák