
A cigi az ciki, a snüssz az snassz – szakemberek tartottak ismeretterjesztő előadást
A fiatalokat dr. Gasztonyi Beáta, a vármegyei kórház főigazgatója köszöntötte, aki hangsúlyozta: az intézmény munkatársai elkötelezettek az egészségnevelés mellett. Ezt követően Koncz-Kovács Noémi tartott előadást arról, milyen okok húzódhatnak meg a dohányzási szokások mögött, és milyen hatással lehet a média vagy a családi háttér a fiatalok döntéseire. Mint kiemelte: az új generációk körében egyre népszerűbb a snüssz használata.
Az egyik legnagyobb veszély ezeknél a nikotin tappancsoknál, hogy akár egyetlen darab is egy teljes doboz cigarettának megfelelő mennyiségű nikotint tartalmazhat. Ez jelentősen megnöveli a szervezetbe jutó nikotin mennyiségét, különösen gyermekeknél vagy serdülőknél, és akut mérgezéses tüneteket okozhat, amelyek gyakorlatilag az infarktus és a halálfélelem tüneteivel azonosak. Ez nemcsak rendkívül ijesztő élmény, hanem nehezen is kezelhető. Ráadásul ezek a szerek sokkal erősebb függőséget alakíthatnak ki, mint például a potyadohányos vagy a napi néhány szál cigarettát elszívó egyén esetében
– tájékoztatta portálunkat a gyermekorvos.
Bognár Ramóna az e-cigaretták veszélyeire figyelmeztetett. A kamaszoknál az ízesített változatok könnyen okozhatnak függőséget, miközben sok tévhit kering ezekkel a termékekkel kapcsolatban.
A fiatalok azt hinnék, hogy az e-cigaretta egészségesebb, mint a rendes cigi, de ez tévhit mivel még nem tudják a töltőfolyadéknak illetve magának az e-ciginek az összetételét. Illetve mivel ez még csak az elmúlt két három évben tört be a fiatalok körében, ezért még nem is tudják, hogy milyen hosszútávú hatásai lehetnek. Az Egészségfejlesztési Irodában nagyon fontosnak tartjuk a prevenciót, ez a fő profilunk és nem csak időseket szeretnénk megszólítani, hanem a fiatalok körét is
– ismertette az EFI vezetője.
Az eseményen több mint 350 középiskolás vett részt. A szervezők szerint különösen fontos megszólítani ezt a korosztályt, mert az időbeni beavatkozással a tömegméretű egészségkárosodás jó eséllyel megelőzhető.
Szöveg: Kiss Alexandra
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg