2024.05.17., péntek - Paszkál napja
facebook
Keresés
Az új zalaegerszegi üzemcsarnok építésénél arra is ügyeltek, hogy egészségesebbé tegyék a munkakörülményeket a dolgozók számára

Az új zalaegerszegi üzemcsarnok építésénél arra is ügyeltek, hogy egészségesebbé tegyék a munkakörülményeket a dolgozók számára

2023. október 01., 18:30

Új üzemcsarnokot épített székhelyén az Euro-Geo Kft. Piaci igények indokolták a bővítést, amely során többféle technológiai korszerűsítést is sikerült megvalósítani. Fontos cél volt, hogy az új helyen olyan eszközparkkal és olyan körülmények között dolgozzanak, amely hatékonyabbá teszi a termelést, ezzel is biztosítva a cég jövőbeni piaci pozícióit. A fejlesztés során figyeltek arra, hogy a dolgozók munkahelyét egészségesebbé tegyék.

- 500 négyzetméteres csarnokot hoztunk létre – mondta Balassa Zoltán ügyvezető. A jelenlegi iparterületünk most már 99 százalékban be van építve, ez azért behatárolta a lehetőségeinket. De ahogy a szám is mutatja, próbáltuk maximalizálni ennek a kihasználtságát, és ez az új, 500 négyzetméteres, egy olyan korszerű csarnokot jelent számunkra, amiben kényelmesen elférünk. Másrészt lehetőséget nyit majd arra, hogy még további fejlesztéseket tudjunk a gyártócsarnokban véghezvinni. Szerencsére úgy sikerült a beruházás, hogy szinte teljesen ki tudjuk használni a csarnokunkat, már most is.

- Milyen folyamatok kaptak helyet a csarnokban?

- A csarnokban tisztán forgácsoló műveleteket végzünk, illetve automata gépekkel végzünk forgácsoló tevékenységet. A cél az volt vele, hogy a gépek elhelyezésénél, a gépek összeforgatásánál tudjuk hatékonyan kihasználni azt, hogy egy ember több gépet tudjon kezelni, és az automata gépek töltése, anyagellátása egy megfelelő anyagáramlás mellett történjen meg. Így sokkal gyorsabban tudjuk elindítani a gépeket, sokkal könnyebben tudjuk felügyelni őket, és természetesen sokkal termelékenyebbek is.

- Milyen innovációval sikerült felszerelni az üzemet?

- Már a tervezésnél figyelembe vettük, hogy melyek azok a fontos előírások, szabályok, amelyek betartása mellett egy olyan üzemet tudunk létrehozni, amellyel meg tudjuk célozni azt, hogy az nulla energiafelhasználású legyen – folytatta az ügyvezető. Magának a tetőnek a tervezése is ezt szolgálta. Fontos volt, hogy a legnagyobb déli felületet kapjuk, hiszen egy napelem felhelyezésénél ez nyújtja a legnagyobb hatékonyságot. Ha jó a tervezés, akkor csak a szükséges mennyiségű napelemre van szükség. Ezt segíti továbbá az, hogy egy olyan technológiai és informatikai vezérlést tettünk az energiafelhasználáshoz, amely folyamatosan, öt percenként monitorozza a csarnokot, és ennek függvényében vezérli a napelemet is.

Idén március óta ez az üzem nulla százalékos energiafelhasználással megy, szinte teljesen fel tudjuk használni a napenergiát. Természetesen ez olyan kompromisszumokkal is jár, hogy a termelés tervezése során, a gépek használatánál már maga az üzemvezetés is figyelembe veszi, hogy nem minden gépet egyszerre kapcsol be. Tehát nem csak a technológiát, hanem a szemléletet is meg kellett változtatni az üzemben: nem az a fontos, hogy bekapcsoljuk a gépet, hanem az a fontos, hogy a gép az akkor és úgy termeljen, olyan ütemben, amikor az energiát is tudjuk hozzá biztosítani.

- Manapság egyre fontosabb a munkaerő megtartása. Mit tud tenni az Euro-Geo Kft. ezen a területen?

- A gépek beszerzésekor felkértünk egy olyan szakembert, aki az egészségügyi oldalát is megvizsgálta ennek a csarnoknak, és olyan elszívó berendezéseket, olyan olajlepárlókat tettünk be, hogy ha az üzembe belemegyünk, igazából nem érezzük a levegőben, hogy ez egy fémipari üzem. Értelemszerűen nagyon vigyázunk a dolgozókra, hiszen fontos az egészségük. Nagyon fontos szerepe van annak, hogy jól érezzék magukat itt a dolgozók, és ezáltal nálunk a fluktuáció szinte nulla.

Mi egy nagycsaládként tekintünk magunkra. A 2020-tól elindult egy fiatalítás, hiszen a cég 30 éves múltjának egy nagy értéke volt az, hogy nem nagyon volt munkaerő mozgás a cégben. Az utóbbi három évben tíz olyan nyugdíjasunk volt, akinek többsége itt kezdte a munkát. Még mindig vannak olyan alkalmazottaink, akik a múlt században léptek be a céghez. 46 év volt az átlagéletkor 2020-ban, jelenleg ez most 36 év, tehát egy tényleg nagy fiatalítást tudtunk véghezvinni. Ebben azért nagy segítség az, hogy ezek a technológiai fejlesztések, ezek nagyon érdeklik a fiatalokat.

Az új forgácsoló üzemünkben egyetlen egy dolgozó van 50 év fölött, a többség 30 év alatti. Tudtunk nekik egy olyan életpálya képet adni, hogy modern technológiával, hatékonyan és egy biztonságosan tudnak dolgozni. Az üzemben olyan technológiát választottunk a fűtésre, hűtésre, ami teljesen elektromos, viszont egy hőmérsékleten tudja szinte egész évben tartani a csarnokot, ami 24 fokot jelent. A rendszer így van kitalálva, emberi beavatkozás nélkül működik, tehát nem kell nekünk ezzel foglalkozni.

Szöveg: Buza Bea

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

hSS_-FijY88
# Kapcsolódó galériák
# Kapcsolódó cikkek