
Gyűjtés indult a barlahidai templom orgonájának megmentéséért
Zala megye legrégebbi orgonájáról van szó, és hogyha az ember egy kicsit kutat az Interneten, és megpróbálja megnézni, hogy mennyi időre nyúlnak vissza az országban levő orgonák, akkor a barlahidait a negyedik helyre tudjuk pozícionálni. Az 1600-as években készült a legrégebbi orgona Magyarországon, ez pedig 1750-ben. Eléggé régen, a francia forradalom előtt született ez a hangszer, amit nem lehet reprodukálni. A kor ilyen értelemben egy állapot, de ugyanakkor érdem is
– fogalmaz Zsugyel Kornél.
– A fényképek alapján nem tűnik 275 évesnek az orgona.
Azt szokták mondani, hogyha mindössze egy síp is szól benne, akkor az már működik, meg ugye szépen le van festve, amire szintén azt szokták mondani, hogy nem olyan nagy a baj. De itt 225 sípnak az együtt játékáról van szó! Fény derült időközben arra is. hogy ez a barna festék valószínűleg egy utólagos mázolmány. Tehát ahhoz, hogy valóban meg tudjon újulni a hangszer, szükség van ennek a rétegnek, illetve rétegeknek az eltávolítására és feltárásra, ami az eredeti szépséget vissza tudja hozni. De ami talán a legfontosabb, hogy az orgona ismét olyan módon tudjon megszólalni, ahogyan azt az eredeti orgonaépítő megálmodta. Erre tesz kísérletet a Soproni Orgonaépítő Manufaktúra, amelyik rendelkezik olyan bizonyítvánnyal, hogy hozzányúlhat egy ilyen műemlékjellegű orgonához. Ők voltak azok, akik például a Göcseji Falumúzeumban lévő Klügel orgonát teljesen a halottaiból feltámasztották, nyilván mindenki ismeri, hogy milyen remek munkát végeztek. Attól a hangszertől is nagyjából egy negyven évvel idősebb hangszerről beszélünk.
– A jó hír pedig az, hogy a barlahidai orgonát is meg lehet menteni.
Pontosan! Amikor felmentem a templom karzatára néhány évvel ezelőtt, és betekintettem az orgona szekrényébe, laikusként tényleg csak azt tudtam mondani, hogy két-három lépés távolságot mindenképpen tartani kell, nehogy véletlenül valami baj történjen az emberrel. A szakértő orgonaépítők ugyanakkor azt mondták, hogy életet lehet lehelni ebbe a hangszerbe, sőt vissza lehet állítani az eredeti állapotot olyan formában, hogy - nyilvánvalóan elektromos motorral kiegészítve - alkalmas lenne a modern orgonajátékra is. Ennek azonban megvan az ára! Hétmillió forintba kerül a szerkezet megjavítása, a fa restaurálási munkálatok pedig további 5 millió forintot fognak felemészteni. Ezt a célt lenne szükséges valamilyen formában elérni. Igyekszünk többféle forrást bevonni. Állami forrásból kaptunk 650 ezer forintot. Igazából ez volt az a pillanat, amikor eldőlt a dolog, hogy ha már az állam is foglalkozik ezzel a kérdéssel, akkor érdemes talán nyakunkba venni az ügyet. Elindult ezt követően egy Facebook kampány mikro adományokért. Azt szeretnénk, hogy minél szélesebb körű legyen az összefogás. Az első 1000-2000 forintos adományokból összegyűlt már 200 ezer forint, pedig mindössze néhány héttel ezelőtt kezdődött a gyűjtés.
Szeretnénk egy olyan kampányt is elindítani, hogyha valaki 20 ezer forintnál magasabb adományt ad, örökbefogadhat egy sípot jelképesen, mint ahogyan egy zebrát is örökbe lehet fogadni az állatkertben. Ugyanúgy örökbe lehetne fogadni egy-egy sípot, amit meg is örökítenénk természetesen. És ha az orgonában lévő 225 sípnak lenne gazdája, akkor ezzel 4,5 millió forintot össze lehetne gyűjteni. Ezenkívül az országos egyház is támogatja a törekvéseinket. Előzetes információim alapján, 1,5 millió forintot szánnának erre a célra. Emellett egy liechtensteini orgona projekteket támogató alapítvánnyal is felvennénk a kapcsolatot. Ezt Mátyás István orgonaművész segítségével tennénk meg, aki nagy elánnal dolgozott azon, hogy kikutassa ennek a hangszernek a történetét. Illetve szerveznénk szeptemberben egy jótékonysági koncertet. Egy evangélikus orgonaművész, dr. Finta Gergely, a Deák téri evangélikus templom orgonistája jönne el hozzánk és játszana az egyébként evangélikus lelkész kántor által tervezett Városi Hangverseny- és Kiállítóterem orgonáján. Mátyás István is szeretne egy ilyen jótékonysági hangversenyt tartani majd jövő év tavaszán, de terveink között van még egy jótékonysági futásnak a megszervezése is. Barlahidán ugyanis van egy egykilométer hosszú kör a falu központjában. Arra gondoltunk, hogy egy ilyen körözős versenyben lehetne gyűjteni a kilométereket. Amíg a futók gyűjtik a kilométereket, arra kérünk helyi vagy éppen zalai vállalkozókat, hogy fogadjanak örökbe egy-egy kilométert, így ha a futók jól teljesítenek, a nap végén talán újabb nagyobb összeggel tudnánk megtoldani az orgona megsegítésének, illetve életre keltésének ügyét.
– A gyűjtés ezek szerint több szálon elindult. Mikorra várható a restaurálás kezdése?
Türelemre kell intenem a lelkes adakozókat, mert az árajánlatban az szerepel - mind a farestaurátor, mind az orgonarestaurátor részéről -, hogy 18 hónapot vesznek igénybe a munkálatok a szerződéskötéstől kezdve a visszaállításig. Tehát ez nem egyszerű és gyors folyamat, ám éppen ezért nagyon sok jótékonysági rendezvényt tudunk elhelyezni az év folyamán, amiből lehetőségünk lesz kifizetni az egyes munkafolyamatokat.
– Nem is kell megvárni, amíg összegyűlik a teljes összeg, máris indulhat a restaurálás?
Lényegében el is indítottuk már a folyamatot. Az említett 650 ezer forintból beszerezzük a motort, illetve annak alkatrészeit. Szeretnénk júniusban aláírni a szerződést, addigra valószínűleg meglesz az országos egyház támogatási szerződése és összege is. Közben programjainkat folyamatosan hirdetjük. Szeretnénk összeállítani egy olyan kiadványt, amiben az első lépésektől kezdve az utolsóig fényképes dokumentációval örökítenénk meg a felújítást. A füzetben természetesen helyet kapnának az örökbefogadók és támogatók is, egy kis időkapszulát készítenénk megmutatva, hogy valóban sikerült összefognunk az ország negyedik legidősebb hangszeréért, Zala megye legrégebbi orgonájáért.
Az adományokat a 11749008-20002671-es számlaszámra várja a Zalaegerszegi Evangélikus Egyházközség. A közlemény rovatba annyit kell írni: "Mentsük meg az orgonát!”
Szöveg: Frauenhoffer Márta
Fotók: Zsugyel Kornél