
Sikerrel zajlott le a XII. Göcseji Hacacáré
12. alkalommal szervezték meg a programot, mely ezúttal a népművészeti fesztivál alcímet kapta, hiszen a tárgyalkotó, a díszítő művészet, a népi gasztronómia is hangsúlyos szerepet kapott a tánc és a zene mellett – jegyezte meg Kiss-Molnár István főszervező.
33 együttes fogadta el a meghívásunkat, közel hatszáz Zala vármegyei néptáncos vesz részt. Megjelenítjük a népzenét is, a Regös Együttessel.
A találkozó szalmai fórum is, hiszen alkalmat ad a tánccsoportoknak a tapasztalatcserére, arra, hogy megismerjék egymás munkáját, a legújabb koreográfiákat és a versenyek, minősítők eredményeit – mondta el Major Gergő.
A néptánc amellett, hogy állóképességet, koordinációt ad, mellette identitástudatot erősít, és nyilván egy nagyon nyitott szellemiségre nevel, hiszen egy közösségben élünk.
Üde színfolt volt a nagykanizsai Fürge Lábak Néptánccsoport és a Csillag Citeraegyüttes bemutatója, viseletük a művészeti vezetőjük, Lakatosné Ónodi Erzsébet mezőkövesdi gyökereit tükrözi.
Én borsodi születésű vagyok, ezért ez közelebb áll a szívemhez-lelkemhez. A csoport tagjainak is megtetszett, így lett ez a viselet. A szoknyát meg a kötényt én magam varrtam hozzá.
A Göcseji Hacacárén az érdeklődők kézműveskedhettek, népi mesterségekkel ismerkedhettek. A bográcsban pörkölt, gulyás, paprikás krumpli rotyogott, de a fesztiválról a göcseji prósza sem hiányozhatott. Legfőbb összetevői, a krumpli, a liszt és a kefir mellett a készítőjének a szíve is benne van – mondta az alkalmi szakács, Kulcsár Zoltán.
Minden háznál, minden tájegységnél más. Más méretűre reszelik, máshogy keverik be – ez mindig változó, de a lényeg mindig ugyanaz: azáltal lesz finom a prósza – ahogy itt is látszik –, hogy aranybarnára van pirítva, és ilyenkor a cukrok a burgonyából kijönnek, attól lesz finom.
A fesztivál résztvevőit Vigh László országgyűlési képviselő is üdvözölte, köszöntőjében a hagyományok identitáserősítő szerepéről és a közösség összetartó erejéről is beszélt.
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg