2025.05.08., csütörtök - Mihály napja
facebook
Keresés
Fogyasztóvédelmi konzultáció - máj
Rendhagyó tárlatvezetés a Mindszentyneumban
2025. május 07., 13:10 - 0. x 00., 00:00

Rendhagyó tárlatvezetés a Mindszentyneumban

2025. május 07., 13:10
Ötven évvel ezelőtt, 1975. május 6-án halt meg Mindszenty József esztergomi érsek, bíboros. A tiszteletére emelt múzeumban rendhagyó tárlatvezetéssel emlékeztek Magyarország utolsó hercegprímására.

Pehm József 1892. március 29-én a Vas vármegyei Csehimindszenten született. Nevét 1941-ben magyarosította. 1915. június 12-én szentelték pappá, 1919-től Zalaegerszeg plébánosa volt. Életútját a nevét viselő iskola magyar, történelem és hittan szakos tanára mutatta be a látogatóknak.

Az ő élete a küzdelem, a helytállás, a szenvedés és a megpróbáltatások sorozata. Azokat az értékeket, amelyeket részben a családjától, otthonról hozott, részben pedig meggyőződéséből, hitbeli erejéből, istenhez való ragaszkodásából fakadt, teljes mértékben meg tudta őrizni. Ez számomra rendkívül fontos és példaértékű

- hangsúlyozta Illés Csaba, a KÉSZ (Keresztény Értelmiségiek Szövetsége)  Zalaegerszegi Csoportjának elnöke.

Boldoggá avatási eljárása 1994-ben kezdődött. A Vatikán 2021-ben kiadta a "Mindszenty József bíboros pere hetven év távlatából" című tanulmánykötetet. A zalaegerszegi eseményen közös imát mondtak boldoggá és szentté avatásáért. A rendezvényen a tárlatvezető tanítványa is részt vett, aki kiemelte Mindszenty jótékonysági szerepvállalását.

Az országban mindenhol tevékenykedett; templomokat, iskolákat, illetve idősotthonokat alapított szerte az országban. Hihetetlen lelkierővel tűrte az ellene felhozott koholt vádakat, illetve a perben is elképesztő lelkierővel részt vett, és tűrte a szenvedést. Ez mindenképpen a mai embernek egy példakép, hogy ne adjuk fel, küzdjünk, az értékeket pedig tiszteljük és annak tükrében tevékenykedjünk a mindennapi életben

- erről már Csák Kristóf, Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium diákja beszélt.

A földszinten látható a Szembesítés című fotókiállítás. A tablókon a gupvi-, vagy gulag-táborokban szenvedőknek állítanak emléket. A második világháború után a történelmi Magyarország területéről csaknem 1 millió embert hurcoltak szovjet kényszermunkára. Közülük két-háromszázezren soha nem térhettek haza.

Szöveg: Kolozsvári Ilona

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

O7N5gcKRT4w
# Kapcsolódó galériák