
Fiatalok és a múzeum – Szakmai nap a Göcseji Múzeumban
A vendégeket Havasi Bálint főigazgató köszöntötte. Beszédében emlékeztetett, hogy az elmúlt években népszerű programokat kínáltak fiatal családoknak, óvodásoknak, kisiskolásoknak, valamint a középiskolás korosztály alsóbb évfolyamainak. A 18–25 év közötti látogatók azonban szinte eltűntek a múzeumokból.
Felvetődött, hogy vannak olyan intézmények Zalában, illetve a környező vármegyékben, amelyek sikeresek ennek a korosztálynak a megszólításában. Akkor határoztam el, hogy az egyik módszertani napunkat ennek a témának szenteljük; próbálunk egymástól tanulni, egymás jó gyakorlatait elsajátítani. Így talán megleljük a titkot, hogyan lehet legjobban ezt a generációt becsábítani a múzeumba. Mindenhol vannak sikeres kezdeményezések, és ma ezt szeretnénk egy egésszé gyúrni
- fejtette ki Havasi Bálint, Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója.
A Göcseji Skanzen kiemelt figyelmet fordít a legkisebbekre, illetve a gyermekes családokra. A diákokat a tanév utolsó heteiben élményprogramokra várják, és már készülnek a nyári táboroztatásra. A kínálatot újszerű kezdeményezésekkel bővítenék.
Emellett azt gondolom, paradigmaváltásra is szükség van, hiszen a fiatalok nemcsak célcsoportot jelentenek, hanem segítségünkre is lehetnek a gyűjtőmunkában, az idősekkel való kapcsolat területén. Itt van még a mesterséges intelligencia, amivel hiba lenne nem foglalkozni. Ezen a területen is támaszkodhatnánk a fiatalokra, sokkal inkább, mint eddig tettük
- erről már Varju András, a Göcseji Skanzen tagintézményvezetője beszélt.
A szakemberek megvitatták a lehetőségeket; miként lehet úgy felépíteni a kiállítást, hogy a fiatalok számára is valódi élményt nyújtson. A konferenciát tárlatvezetéssel zárták. A résztvevők megtekintették a Göcseji Múzeum A bomlás virágai – Így éltünk a 80-as években című legújabb időszaki kiállítását.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg