
A bomlás virágai – így éltünk a 80-as években
A megnyitón Balaicz Zoltán polgármester köszöntötte a résztvevőket, aki néhány gyermekkori élményt idézett fel. Ezt követően Havasi Bálint hangsúlyozta: a múzeumok egyik legfontosabb célja, hogy egy adott kor társadalmi, közösségi és gazdasági viszonyait átfogóan és hitelesen mutassák be.
A múzeum az nem csak egy kiállítás, hanem egy gyűjtemény is. Nagyon fontos ezekre a kiállításokra úgy tekinteni, mint tudományos kutatásokra, amelyek megőrzik ezeket a tárgyakat, átörökítik a közösség jövő generációi számára, hiszen ezek a tárgyak és ezek a történetek 20-30-50-100 év múlva is itt lesznek, akkor is elővehetők és kutathatók lesznek
- nyilatkozta a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója.
A tárlat egy átfogó történelmi kiállítássorozat része, melynek szakmai irányítását Béres Katalin történész-muzeológus látta el. A kezdeményezés még a 2000-es években indult, és a 20. század második felének hétköznapi életét, életmódját, valamint jellegzetes tárgyi kultúráját mutatta be az ’50-es évektől a szocialista korszak utolsó évtizedéig.
Ezek a hangulatjavító intézkedések – a bomlás virágai – nagyon érdekesen, izgalmasan hatottak a társadalomra. Nagyon sok dolgot tettek lehetővé, például az egyik ilyen volt a világútlevél, amivel már nem csak egyszer, hanem korlátlanul lehetett nyugat felé utazni és a magyarok Ausztriából hozták be a számukra nagyon fontos dolgokat, a Gorenje fagyasztó ládát, a Grundig televíziót
- ismertette a kiállítás kurátora.
A tárlatot dr. Káli Csaba történész nyitotta meg, aki személyes fiatalkori emlékein keresztül mutatta be az évtizedet:
Az országban, a világpolitikában is olyan események történtek, amik meghatározók voltak nem csak az enyém, de mindenki más életében is. Épp ezért maradhatott meg az emberben egy olyan érzület, egy olyan emóció, hogy ez az évtized sorsfordító volt sokak életében. Én ebben az évtizedben érettségiztem, akkor vettek fel az egyetemre, akkor töltöttem a sorkatonai szolgálatomat, az első külföldi út, az első nyugati út ebben az évtizedben történt. Az évtized végére pedig elért minket egy rendszerváltás, egy politikai változás.
A múzeumban a korszak jellegzetes tárgyain, és fotóin keresztül visszautazhatunk a múltba, hogy felidézzük annak társadalmát, kultúráját, valamint gazdasági folyamatait. Az időszaki kiállítótérben megelevenedik a ’80-as évek lakberendezési világa, városi környezete, a gyerekek kedvenc játékai – köztük a Commodore számítógép és a Moncsicsi –, valamint az alternatív zenei irányzatok, a Gorenje vásárlásiláz és az aerobic-mozgalom is.
Szöveg: Kiss Alexandra
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg