2024.05.16., csütörtök - Mózes, Botond napja
facebook
Keresés
XIX. Göcsej Filmszemle – díjátadóval zárult a program

XIX. Göcsej Filmszemle – díjátadóval zárult a program

2023. október 07., 19:50
Ingyenes vetítésekkel várta az érdeklődőket szombaton a XIX. Göcsej Filmszemle. A Zalaegerszegi Televízió pályázatára ezúttal több mint 70 alkotás érkezett. A filmeket háromtagú zsűri értékelte.

A hazai és határainkon túli alkotók dokumentum-, kisjátékfilm, filmetűd és ifjúsági kategóriákban küldhették be munkáikat. A legnépesebb és egyben legszínvonalasabb mezőny ezúttal is a dokumentumfilmeké volt.

Nagyon sok olyan alkotás jött, amely segíti a befogadót, minket, a nézőt, a mindenkori potenciális nézőt, hogy egyrészt megismerje a történelmet, és jobban megismerje azt a világot, ami körülöttünk van. És ez a filmkészítés lényege

- fogalmazott Koltay Gábor filmrendező, a zsűri egyik tagja.

A Göcsej Filmszemlék története 2005-ig nyúlik vissza. Az alapítók szándéka azóta is változatlan: bemutatkozási lehetőséget biztosítani a filmezés iránt érdeklődőknek.

Az eltelt 19 év alatt több ezer alkotónak sikerült bemutatkoznia. Nemcsak előttünk, itt Zalaegerszegen a zsűri előtt, vagy a nézők előtt, hanem országosan is, hiszen a Helyei televíziók Országos Egyesülete tagtelevíziói megkapták ezeket a filmeket. Az a cél, amit kitűztünk annak idején magunk elé, hogy az amatőröknek, fél amatőröknek lehetőséget kínáljunk egyfajta megjelenéshez, egyfajta összehasonlításhoz, ez sikerült

-    véli Lovass Tibor, a Göcsej Filmszemle alapítója.

A filmvetítést díjátadó követte. Kategóriánként 3-3 győztest hirdettek, akik a Nemzeti Filmintézet támogatásának köszönhetően az oklevél mellett pénzjutalomban is részesültek. Utolsóként a fődíjas alkotó személyéről hullt le a lepel. A XIX. Göcsej Filmszemlét ezúttal Margittai Gábor nyerte Erdély és Románia "nagy egyesülése" című alkotásával.

2018. december 1-jén ünnepelte Románia Erdélynek a bekebelezését, amit ők Uniónak, nagy egyesülésnek hívnak. És mi - a feleségemmel, alkotótársammal - Major Anitával arra törekedtünk, hogy ütköztessük a szembenálló, olykor ellenséges mítoszokat, tehát a magyar szempontot - természetesen a mi alapállásunk ez volt -, illetve megkérdeztünk román történészeket is, hogy mit gondolnak erről a történelmi eseményről.

A programra érkezők egy kiállítás részesei is lehettek, amely a 38 éves Zalaegerszegi Televízió régi eszközeibe és archív felvételeibe engedett betekintést.  
 

Szöveg: Frauenhoffer Márta
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

# Kapcsolódó galériák