2024.05.17., péntek - Paszkál napja
facebook
Keresés
Szja-kedvezmények utólagos érvényesítési lehetőségei

Szja-kedvezmények utólagos érvényesítési lehetőségei

2023. április 06., 15:30
Egy összegben juthat hozzá a pénzéhez az, akinek valamilyen kedvezmény járt 2022-ben a személyi jövedelemadóból és év közben nem érvényesítette. Ehhez az érintetteknek ki kell tölteniük a jogosultsági, valamint a visszaigényléssel kapcsolatos adataikat – hívja fel a figyelmet a NAV, portálunkhoz eljuttatott sajtóközleményében.

A személyijövedelemadó-kedvezmények mindegyike (négy vagy több gyermeket nevelő anyák-, 25 év alatti fiatalok-, személyi-, első házasok-, gyermekek után járó családi kedvezmény) a bevallásban érvényesíthető, függetlenül attól, hogy a magánszemély azt év közben adóelőleg formájában érvényesítette-e.

A 25 év alatti fiatalok is jogosultak voltak tavaly az adóalap-kedvezményre. Nekik ugyanis nem kell személyi jövedelemadót fizetniük az összevont adóalapba tartozó, törvényben meghatározott egyes jövedelmeik után a kedvezmény havi összegéig, ami 2022-ben 433 700 forint volt. Ez 65 055 forint adó-visszatérítést jelenthet havonta.

A személyi kedvezmény mértéke tavaly havonta 66 700 forint volt, amely az összevont adóalapot csökkentette, ez havi 10 005 forint adómegtakarítást jelentett. Ezt az veheti igénybe, aki a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.

Az első házasok kedvezménye változatlanul 24 hónapon keresztül havi 5 000 forint adómegtakarítást jelent a házaspároknak.

A családi kedvezménnyel az egy gyermeket nevelőknél 10 000, a két gyermeket nevelőknél gyermekenként 20 000, a három vagy több gyermeket nevelőknél pedig gyermekenként 33 000 forinttal több kerülhet havonta a családi kasszába, amit most egy összegben visszaigényelhetnek, ha eddig nem érvényesítették a kedvezményt.

Fontos, hogy ha a tervezetben visszaigényelhető adó szerepel, a kiutaláshoz meg kell adni bankszámlaszámot vagy postacímet, attól függően, hogy az adózó miként szeretné megkapni az összeget.

A további részletekről a NAV honlapján a 73-as információs füzetben tájékozódhatnak az érdeklődők, illetve bővebb információ kérhető a NAV Infóvonalán, a 1819-es telefonszámon.