
Lezárult a falu- és tanyagondnokok képzése - idén 26-an tettek sikeres vizsgát
Idén 26-an tettek sikeres vizsgát. Pácsonyi Imre köszöntőjében hangsúlyozta: a szakdolgozatok azt mutatják, hogy a résztvevők hivatásként tekintenek erre a munkára.
A személyes gondolatok is megfogalmazódtak ezekben az írásművekben. Kivétel nélkül minden dolgozatban megszólalt az, hogy önök ezt a szakmát hivatásuknak tekintik, és azokkal a viszonyulásmódokkal, amelyekkel az elesett emberek felé fordulni kell, önök rendelkeznek. Rendelkeznek, és ezeket az erényeket gyakorolják is.
Pál Attila szerint a vidék fejlődése és az élhető jövő összefügg, ebben pedig megkerülhetetlen szerepe van ennek a szakmának. A kistelepüléseken elérhető szolgáltatások bővítése ugyanis kulcsfontosságú a helyben maradás szempontjából.
Nem szabad elfelejteni, hogy e szolgálat mellett két másik is létezik, amely kifejezetten segíti a kistelepüléses vármegyéket. Az egyik a védőnői szolgálat, a másik a szociális ágazatban működő helyi házi segítségnyújtás. Ha ezt a hármat egybetesszük, és mellé tesszük a Magyar Falu Programot, akkor talán azt mondhatjuk, hogy igen, a vidéknek van jövője, jelene – és bízzunk benne, hogy azok a személyek, akik ma levizsgáztak, azokat az értékeket is őrizni fogják, amelyeket létrehoztunk itt, a vármegyében.
A falu- és tanyagondnokok feladatai közé tartozik többek között a szociális és közösségi segítségnyújtás, valamint hozzájárulnak ahhoz, hogy a lakosok orvosi vizsgálatra és iskolába is eljussanak. Emellett az önkormányzatok munkáját közösségszervezéssel, információközvetítéssel és az adminisztratív feladatoknál is segítik.
Szöveg: Nagy Jenő
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg