
Internetes csalások, avagy a 10 millió dolláros örökség
Nemrég egyik kollégánkat Messengeren értesítették névrokona halálhíréről. Az állítólagos görög üzletember közel 10 millió dolláros vagyont hagyott hátra. Egy magát banki alkalmazottnak kiadó nő 50 százalékos jutalék fejében felajánlotta segítségét. Az örökség megszerzéséhez azonban cserébe néhány banki adatot kért. A rendőrség ebben az esetben is óvatosságra int és körültekintő magatartást javasol.
Ha kapunk egy levelet, amelyben öröklésről tájékoztatnak, azért kezdjük el normálisan végiggondolni a szituációt; valóban én örökölhettem akár Afrikában, vagy Dél-Franciaországban? Hiszen a nagymamámig visszamenőleg tudom a rokonságomat. Ha nem hivatalos levelet, vagy határozatokat kapunk, akkor nagyon-nagyon fenntartással kezeljük ezeket dolgokat. Semmilyen esetben se adjuk meg a személyes és a banki adataikat, pláne ne utaljunk semmilyen összeget ezeknek a feltételezett közreműködőknek, vagy együttműködőknek
- hangsúlyozta Tóth László alezredes, Zala Vármegyei RFK Bűnmegelőzési Alosztályának vezetője.
Az alezredes szerint a virtuális tér szinte bármilyen típusú bűncselekmény elkövetésére lehetőséget ad, ám a leggyakoribbak továbbra is a vagyon elleniek. Az elkövetők folyamatosan újabb és változatosabb módszereket találnak ki, hogy megszerezzék az emberek pénzét.
Nagyon-nagyon sok olyan csalási forma van, amelyik kívülállóként talán már primitívnek is gondolható. Ilyenek az úgynevezett nigériai levelek, amikor különböző egyedülállók, vagy árvák kérnek segítséget, hogy segélyezzük őket, küldjünk valamiféle pénzösszeget, és ezért ők nagyon hálásak lesznek. Ide tartoznak tulajdonképpen a romantikus csalások, amikor egyedülálló embereket használnak ki. Az interneten becserkészik őket, szerelmet színlelnek, és ennek apropóján próbálnak minél nagyobb összegeket kicsalni tőlük
- ismertette Tóth László.
Kifinomultabb módszer, amikor az elkövetők bankbiztonsági szakembernek adják ki magukat. Ezek megelőzésére a police.hu weboldalon olvashatók hasznos információk. Ha mégis megtörténik a baj, az áldozat azonnal értesítse bankját és tegyen feljelentést a rendőrségen.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg