2024.05.10., péntek - Ármin, Pálma napja
facebook
Keresés
Elkezdődött a falu-és tanyagondnoki képzés a Megyeházán

Elkezdődött a falu-és tanyagondnoki képzés a Megyeházán

2024. március 04., 12:30
A tanfolyamot immár 4. alkalommal a vármegyei önkormányzat szervezi. A sikeresen vizsgázók az ezer fő alatti települések lakóinak mindennapi ügyintézését segítik majd.

Pál Attila, a Zala Vármegyei Közgyűlés elnöke megnyitó beszédében hangsúlyozta: a falvak fennmaradása létfontosságú, mivel az itt élők termelik meg élelmiszerünk nagy részét. A kistelepülések fejlesztése, támogatása a vármegye feladata, ezért a falu-és tanyagondnoki szolgáltatást is ők biztosítják. Egy törvénymódosítás értelmében a szakemberek képzése szintén hatáskörükbe tartozik.

2021 óta végzi a falugondnokok képzését Zala Vármegye önkormányzata. Ennek nagyon örülünk, mert sokkal közelebb került a képzés a megvalósulás helyszínéhez. 220 helyszínen dolgozik falugondnok a vármegyében. Ez nagyon fontos, hisz aprófalvas településszerkezetről beszélünk, és az elöregedő településeken az idősek száma is növekszik. A vármegyében a 65 év felettiek száma 24,2%

- nyilatkozta portálunknak dr. Pál Attila, a Zala Vármegyei Közgyűlés elnöke.

A ma kezdődő tanfolyam 4 héten át tart, és a vármegye főbb tisztségviselői is szerepet vállalnak benne. Mester László főjegyző előadóként, míg Pácsonyi Imre, a Közgyűlés alelnöke terepgyakorlat-vezetőként tanítja a résztvevőket. Pál Attila kiemelte: a Magyar Falu Program nagyban segíti a gondnokok munkáját, mivel az általuk használt járműveket ezen keresztül lehet igényelni. A szolgáltatás sokrétű segítséget nyújt a kistelepüléseken élőknek.

A tanya- és falugondnokok szolgáltatását 1000 fő alatti településeken lehet igénybe venni. Ha megkérdezzük a lakókat a falugondnokok munkájáról, azt mondják, ők a mindenesek.  Reggelente szállítják a járási székhelyre a gyerekeket iskolába, óvodába, a betegeket a szakorvosi rendelőintézetbe. Napközben az ebédet viszik ki a házi segítségnyújtás keretében, délután pedig gyógyszertárba mennek. A polgármester mellett a legfontosabb személyek egy településen

- tette hozzá dr. Pál Attila.

A tanulók nagy része jelenleg is falugondnokként dolgozik, ám ahhoz, hogy folytatni tudják ezt a tevékenységet, egy éven belül meg kell szerezniük a végzettséget igazoló dokumentumot. A képzés végén -május 16-án- szakdolgozatot adnak le, illetve záróvizsgát tesznek.

Szöveg: Soós Aliz

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

PyImYuYLXcg
# Kapcsolódó galériák