
Döntött a Zalaegerszegi Járási Fejlesztési Fórum – Több százmilliós fejlesztési forrást osztottak el
Megtartotta alakuló ülését a Zalaegerszegi Járási Fejlesztési Fórum. A 21 tagú testület – amely a járás polgármestereiből áll – egyhangúlag, ellenszavazat és tartózkodás nélkül döntött az 500 millió forintos támogatási keret felosztásáról, amelyet a Zalaegerszegi járás 84 településén fejlesztésekre és működési kiadásokra lehet fordítani – derül ki Balaicz Zoltán polgármester Facebook-bejegyzéséből.
Mint írta, Zalaegerszeg két beruházásra összesen 284 millió forint támogatásban részesült. A Hevesi Sándor Színház és a színészház infrastrukturális fejlesztésére 184 millió forintot, míg a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár fűtéskorszerűsítésére 100 millió forintot ítélt meg a fórum. A járás további településein összesen 216 millió forint értékben valósulhatnak meg különféle fejlesztések.
A fórum emellett javaslatot tett arra is, hogy a demográfiai folyamatok ismeretében a térség kérjen további 284 millió forint többletforrást a minisztériumtól. Az összeget az Idősek Otthona fejlesztésére és férőhelybővítésének előkészítésére – területszerzésre, valamint engedélyes és kiviteli tervdokumentáció elkészítésére – fordítanák.
A járásban három város (Zalaegerszeg, Pacsa, Zalalövő) és 81 falu található. A fórum tagjai közé azok a polgármesterek tartoznak, akik közös önkormányzati hivatalt működtetnek, valamint azok is, akiknek települése szolidaritási hozzájárulást fizet be az államnak. A testület elnöke a vármegyei közgyűlés elnöke, társelnöke Zalaegerszeg polgármestere.
A fórum egyik célkitűzése, hogy a „Versenyképes Járások Program” révén megerősítse a kistelepüléseket, és lehetőséget adjon számukra a fejlődésre, miközben a térségi nagyvárosok – így Zalaegerszeg – gazdasági és szolgáltatási központi szerepe is tovább erősödik.
Zala vármegyében jelenleg 258 település található, a lakosság száma mintegy 272 ezer fő. A megye falvainak jelentős részében – több mint 100 településen – nincs sem bölcsőde, sem óvoda, bolt, posta vagy közösségi tér. Az itt élők többsége a közeli városokban dolgozik, tanul és vásárol, így ezek a városok biztosítják számukra a mindennapi élethez szükséges szolgáltatásokat és a megélhetést.
A program lényege, hogy olyan fejlesztési és működési pályázati rendszer jöjjön létre, amely hozzájárul a kistelepülések elnéptelenedésének megelőzéséhez, és elősegíti a térségi egyensúly fenntartását.
Fotó: Balaicz Zoltán/Facebook