2026.06.25., csütörtök - Vilmos napja
facebook
Keresés
Bencik Ingatlan
Levendulaszüret – Szedd magad! akció a könyvtár fűszerkertjében
2026. június 25., 14:05 - 0. x 00., 00:00

Levendulaszüret – Szedd magad! akció a könyvtár fűszerkertjében

2026. június 25., 14:05
Megkezdődött a levendulaszüret a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár fűszerkertjében. A „Szedd magad!” akciót a közgyűjtemény a honlapján hirdette meg. A regisztrációt követően a természetkedvelők egy táskányi virágot gyűjthettek.

A fűszerkert négy éve díszíti az épület előtti teret. Az intézmény kezdeményezését az önkormányzat és a városgazdálkodás támogatta. A parcellába évelő növényeket – mentát, citrom- és kakukkfűvet, tárkonyt, valamint zsályát – ültettek. A zöld terület nagyobb részét azonban levendula borítja. Sokan évről évre itt szerzik be az illatos növényt, a kézműves foglalkozásokon pedig a feldolgozásához is kapnak ötleteket.  

Levendulabuzogányt is fontunk tavaly vagy tavalyelőtt. Úgy hallottam, hogy idén is lesz ilyen foglalkozás, ezért szeretnénk eljönni. A csokor egy részét vázába teszem, a másik részét elajándékozom a családban. Nagyon szeretem az illatát, és amikor a piacra jövök, mindig figyelem, mikor kezd virágozni. Alig várom, hogy lehessen szedni, mert ezt nagyon jó lehetőségnek tartom

– hangsúlyozta Turiné Simon Irén.

A könyvtár honlapján olvastam, hogy lesz ilyen lehetőség, ezért regisztráltam. A levendulát megszárítom, majd kis tüllzacskókba teszem, és a lakás különböző pontjaira felakasztom

– fűzte hozzá Tornyos Mária.

A levendulát a bibliotéka saját programjaihoz is felhasználja. A kreatív közösség számára kiváló alapanyagot jelent.

Egy kreatív kolléganőm levendulabuzogány-készítő foglalkozást tart az érdeklődőknek. Július elsején és nyolcadikán lesz erre lehetőség. A Makerspace csapatában kézműves foglalkozások keretében levendulaszappant készítünk, emellett különféle ajándéktárgyakat is alkotunk. A levendulát leszárítjuk, kis zsákokba töltjük, majd például nőnap vagy más rendezvények, akciók alkalmával az olvasóknak ajándékozzuk

– erről már Tóth-Hatajer Katalin, a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár munkatársa beszélt.

A dísznövényből több fajtát telepítettek. Néhány hét múlva, amikor a később virágzó tövek is kibontják szirmaikat, a könyvtárosok ismét várják a szüretelőket.

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

# Kapcsolódó galériák