
Felkészültek – A 15. Fatemplom Fesztivált rendezik Magyarföldön
Három napon át neves előadók és zenekarok lépnek színpadra. Rátóti Zoltán – a fatemplom és a fesztivál megálmodója és alapítója –, valamint a Csík Zenekar és a Kaláka együttes visszatérő vendégei a fesztiválnak. Idén először Lovász Irén, Dávid Yengibarian és a Trió Koszika is ellátogat Magyarföldre. A szervezők a szakrális épület, illetve az őrségi táj hangulatához illő programokat állítottak össze.
Osztrák és szlovén közreműködők is jönnek, mert azt a három határt valahogy szeretnénk egy kicsit így bejátszani, hogy jöjjenek a szomszédból is. Dolák-Saly Robi barátunk például a humor oldaláról közelíti meg a dolgot, de ő is egy nagyon jó belső világgal rendelkező ember, tehát nem lóg ki a sorból
– mondta Gryllus Dániel, a Fatemplom Fesztivál művészeti vezetője.
Reményik Sándor Templomok című versének megzenésített változata Gryllus Dániel és Török Máté előadásában csendült fel az egykori zalacsébi imaházban. A muzsikus a „Felhasadt bot kivirágzik” című kiállítással érkezik a fesztiválra. A cianotípia, vagyis kéknyomat-eljárással készült fotográfiákra Csomortáni Gál László tűfilccel rajzolt grafikai elemeket. Az egyik alkotás témája a Duna vízébe dobott kavics története.
A képen látható, ahogy a víz hullámai már sodorják a part felé a kavicsokat. Abba ő beleálmodott egy anyukát, aki épp ebben a vízben mossa meg a gyermeke arcát. Így találkozhat a fotográfia a képzőművészettel, és ehhez én régóta kerestem egy olyan technológiát, illetve analóg technikát, amely közelebb tudja vinni egymáshoz a két műfajt
– fejtette ki Török Máté fotográfus, a Misztrál Együttes egyik alapítója.
A sajtótájékoztatón bemutatták a Családi Kupaktanács – Kalandos Ökoküldetés című könyvet. A kötet a Kaláka Föld napja alkalmából megjelent lemezéhez kapcsolódik. A stúdióalbum felvételei még az 1980-as évek végén készültek. Az elveszettnek hitt hanganyag 35 év után került elő az archívumból.
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg
