
Zalában is tűzgyújtási tilalom lépett életbe
A következő időszakban tilos bármiféle tűzzel kapcsolatos tevékenység a vármegye erdeiben, a fás részeken, illetve azok közelében. A forróságban a vegetációt egyetlen szikra lángtengerré lobbanhatja, amit a tűzoltók csak hosszú idő alatt tudnak megfékezni.
Ilyenkor az a legfontosabb, hogy az erdőkben, és azok 200 méteres körzetében, illetve a vasutak menti fásításokban tilos bármilyen nemű tűzgyújtás. Az erdőkben pedig még a kijelölt tűzrakóhelyeken sem szabad begyújtani semmit. Aki menedéket keres ilyenkor az erdőkben, az nagyon figyeljen arra, hogy sem üveget, sem műanyagot, sem cigarettacsikket ne dobáljon el, mert percek alatt lángba borulhat több hektár növényzet
– figyelmeztetett Kósi Zsolt, a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
A szakemberek azt javasolják, hogy a lakosság a zöldhulladék égetését is halassza el. A tiltó rendelet megszegése akár milliós bírságot is vonhat maga után.
Kósi Zsolt egy másik veszélyre is felhívta a figyelmet. Mint mondta, az elmúlt napokban több alkalommal kellett kivonulniuk társasházakhoz szén-monoxid jelenléte miatt:
Ennek az az oka, hogy otthon ilyenkor is használunk nyílt égésterű gázkészülékeket, például fürdőszobai falibabát, gáztűzhelyet. Ebben az esetben, ami ilyenkor nagy problémát szokott okozni, elsősorban a társasházaknál, ahol kémények vannak, a légdugó jelenség. Egy kéménynek a külső hőmérséklete és a belső hőmérséklete teljesen eltérő. A meleg levegő lefele megy, a hideg pedig kifele jönne, ott kialakul egy dugó, ez zavarja a légcserét, emiatt áramlik vissza a szén-monoxid.
A mérges gáz ellen az egyetlen hatékony védekezés az érzékelő. A szakemberek azt ajánlják, hogy akinek még nincs, mielőbb szerezzen be egy ilyen eszközt.
Fotó: Médiacentrum Zalaegerszeg
