
Gombaszezon – Bőséges a piaci kínálat
A szakértő a zalai erdők kincseit gyűjtötte össze. Az ízletes fajok – rókagomba, fehértejű keserűgomba és vargánya – mellett a különlegesnek számító erdei szömörcsögöt – népies nevén a boszorkánytojást – is bemutatta. Alsóerdő kiváló terep a szedéshez, az írott és íratlan szabályokat azonban célszerű betartani. A régi mondás szerint, csak az induljon el egyedül gombát szedni, aki legalább a gyilkos galócát biztosan felismeri.
Ez a legismertebb halálosan mérgező gombafajunk, és meglehetősen gyakran előfordul. Az Alsóerdőn, például a bicikliút mentén, szinte minden évben találkozom vele. Nagyon erős méreganyagot tartalmaz: már egyetlen termőtest elfogyasztása is végzetes lehet, ezért rendkívüli óvatosságot igényel
– figyelmeztetett Biczó András gombaszakellenőr.
A vadon termő vitaminforrás a piacon is megtalálható, de kizárólag az előírásoknak megfelelően, szakellenőri igazolás birtokában lehet értékesíteni. Az egyik árus több mint 10 kilogrammnyi termést – vargányát, galamb-, keserű- és rókagombát – hozott Somogyból.
Mindegyik gombafajta nagyon finom, de én a rókagombát szeretem a legjobban. A gyűjtést igazán élvezem, viszont ez az egyetlen fajta, amit szívesen meg is eszek. A galambgombát például nem kedvelem, de szedni nagyon nagy élmény
– jegyezte meg Kóczán Istvánné.
A vásárlók csak részben osztották ezt a véleményt: többen inkább a vargányára voksoltak.
Visszajáró vevő vagyok, nagyon szeretem a gombát. A család Pesten él, de amikor lejönnek, mindig visznek magukkal szárított gombát, mert a levesnek különösen jó ízt ad. Most hazaviszem, szépen felszeletelem, tálcákra és tepsikbe rakom, megszárítom, majd elcsomagolom, és várják a sorukat.
– erről már dr. Horváth István beszélt.
Az árusok kedden, pénteken és szombaton többnyire már reggel hat órára megérkeznek a frissen szedett gombával. A vadon gyűjtött csemegét érdemes szakellenőrrel bevizsgáltatni; erre piaci napokon 10 és 12 óra között van lehetőség.
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg
