2026.06.23., kedd - Zoltán napja
facebook
Keresés
Bencik Ingatlan
Gombaszezon – Bőséges a piaci kínálat
2026. június 23., 11:40 - 0. x 00., 00:00

Gombaszezon – Bőséges a piaci kínálat

2026. június 23., 11:40
Megkezdődött a nyári gombaszezon. A múlt heti esőzések hatására a zalai erdőkben megjelentek a legkedveltebbek; a vargánya, a róka-, valamint a galambgomba különböző változatai. A nyárias meleg – illetve trópusi forróság – nem kedvezett, ezért a gombaszedéshez egyre inkább szerencsére van szükség.

A szakértő a zalai erdők kincseit gyűjtötte össze. Az ízletes fajok – rókagomba, fehértejű keserűgomba és vargánya – mellett a különlegesnek számító erdei szömörcsögöt – népies nevén a boszorkánytojást – is bemutatta. Alsóerdő kiváló terep a szedéshez, az írott és íratlan szabályokat azonban célszerű betartani. A régi mondás szerint, csak az induljon el egyedül gombát szedni, aki legalább a gyilkos galócát biztosan felismeri.

Ez a legismertebb halálosan mérgező gombafajunk, és meglehetősen gyakran előfordul. Az Alsóerdőn, például a bicikliút mentén, szinte minden évben találkozom vele. Nagyon erős méreganyagot tartalmaz: már egyetlen termőtest elfogyasztása is végzetes lehet, ezért rendkívüli óvatosságot igényel

– figyelmeztetett Biczó András gombaszakellenőr.

A vadon termő vitaminforrás a piacon is megtalálható, de kizárólag az előírásoknak megfelelően, szakellenőri igazolás birtokában lehet értékesíteni. Az egyik árus több mint 10 kilogrammnyi termést – vargányát, galamb-, keserű- és rókagombát – hozott Somogyból.

Mindegyik gombafajta nagyon finom, de én a rókagombát szeretem a legjobban. A gyűjtést igazán élvezem, viszont ez az egyetlen fajta, amit szívesen meg is eszek. A galambgombát például nem kedvelem, de szedni nagyon nagy élmény

– jegyezte meg Kóczán Istvánné.

A vásárlók csak részben osztották ezt a véleményt: többen inkább a vargányára voksoltak.

Visszajáró vevő vagyok, nagyon szeretem a gombát. A család Pesten él, de amikor lejönnek, mindig visznek magukkal szárított gombát, mert a levesnek különösen jó ízt ad. Most hazaviszem, szépen felszeletelem, tálcákra és tepsikbe rakom, megszárítom, majd elcsomagolom, és várják a sorukat.

– erről már dr. Horváth István beszélt.

Az árusok kedden, pénteken és szombaton többnyire már reggel hat órára megérkeznek a frissen szedett gombával. A vadon gyűjtött csemegét érdemes szakellenőrrel bevizsgáltatni; erre piaci napokon 10 és 12 óra között van lehetőség.

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

# Kapcsolódó galériák