2026.06.24., szerda - Iván napja
facebook
Keresés
Bencik Ingatlan
Azbesztszennyezés Zalaegerszegen
2026. május 07., 17:25 - 0. x 00., 00:00

Azbesztszennyezés Zalaegerszegen

Szerző: Vizsy Dóra
2026. május 07., 17:25
Zalaegerszegen is kimutattak azbeszttel szennyezett helyszíneket. Ezt az osztrák bányákból származó kőzúzalékot különböző infrastrukturális fejlesztéseknél használták. Az önkormányzat csütörtökön lezárta az érintett parkolót. A tervek szerint ideiglenesen fóliával fedik le, később pedig leaszfaltozzák.

A Mártírok útja és a Kisfaludy utca kereszteződésében lévő parkolóban a vizsgálatok kimutatták az azbeszt jelenlétét. Emellett a város egyik peremkerületében két útszakasz lehet még érintett. Az Áfonya utca burkolata ugyan tiszta bazalttal készült, azonban a lakók saját kocsifeljáróikhoz az Ausztriából származó anyagot építették be. Az Estike utca esetében még várják a hivatalos laboreredményt – számolt be a részletekről Balaicz Zoltán polgármester.

Az utcák esetében egyelőre 10 km/órás sebességkorlátozást rendeltünk el. A végső megoldás az lesz, hogy mind a három területre a zúzalék eltávolítása után aszfaltburkolat kerül. Azonban idő kell ahhoz, hogy ezt meg tudjuk valósítani, hiszen először meg kell rendelnünk a terveket, miután elkészülnek a tervek,  utána engedélyeztetjük azokat. Utána történik a kivitelezők beszerzése, a szerződéskötések és azután, ha a forrás is rendelkezésre áll, akkor mind a három helyszín teljes aszfaltozása következik. Ez még néhány hónapot igénybe vesz.

A Zala Vármegyei Kormányhivatal is kiemelten foglalkozik az üggyel. Amennyiben valakinél felmerül a szennyezett anyag használatának lehetősége, mindenképpen vegye fel a kapcsolatot a szakemberekkel. Információink szerint a lakosságtól és önkormányzatoktól is érkeztek bejelentések – nyilatkozta portálunknak dr. Varga Andrea, Zala Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója.

Jelenleg a kollégáim minden egyes helyszínre kimennek, mindenhol helyszínelnek, egyelőre szemrevételezéssel. Több helyen azt állapítottuk meg, hogy nemcsak ez a kőzet van, hanem ez a kőzet más kőzettel, bazalttal is kevert. Ezeknek a helyszínelése jelenleg folyik, ezután a kőzeteket bevizsgáltatjuk és a vizsgálati eredmények után tudjuk majd eldönteni, hogy mi lesz a következő lépés.

Az azbesztszennyezés miatti problémák megoldására 100 millió forint kormányzati forrást ítéltek meg a városnak. Ez elegendő lehet a három érintett terület rendbetételére.

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

4ATx_1LLwN0
# Kapcsolódó galériák
# Kapcsolódó cikkek
Azbeszt-ügy: már zalaegerszegi érintettség is van
Azbeszt-ügy: már zalaegerszegi érintettség is van
Zalaegerszegen is azonosítottak olyan helyszíneket, ahová az ausztriai bányákból származó, azbeszttel szennyezett kőzúzalék került. Az alábbiakban változtatás nélkül közöljük Balaicz Zoltán polgármester részletes tájékoztatóját.
Rendkívüli lépések az azbesztügyben: aszfaltoznak Zalaegerszegen
Rendkívüli lépések az azbesztügyben: aszfaltoznak Zalaegerszegen
Újabb részletek derültek ki a zalaegerszegi azbesztügy kapcsán. Balaicz Zoltán polgármester tájékoztatása szerint az önkormányzati beruházásokban dolgozó kivitelező cégektől bekért adatok alapján további érintett helyszíneket is azonosítottak a városban.
Azbesztszennyezés – Egy zalaegerszegi kereskedés is forgalmazott osztrák bányákból származó kőzúzalékot
Azbesztszennyezés – Egy zalaegerszegi kereskedés is forgalmazott osztrák bányákból származó kőzúzalékot
Egy zalaegerszegi kereskedés is forgalmazott osztrák bányákból származó, azbeszttel szennyezett kőzúzalékot, de további kereskedők és kivitelezők is érintettek lehetnek.
Leterítették a parkolót
Leterítették a parkolót
Korábban beszámoltunk már arról, hogy osztrák bányákból származó azbeszttel szennyezett kőzúzalék került Zalaegerszeg több pontjára. A vizsgálatok kimutatták az azbeszt jelenlétét a Mártírok útja és Kisfaludy utca kereszteződésében lévő parkolóban, valamint két peremkerületi utcában.
Útzár és hulladékeltávolítás jön az azbesztügy miatt Zalaegerszegen
Útzár és hulladékeltávolítás jön az azbesztügy miatt Zalaegerszegen
Újabb információkat osztott meg Facebook-oldalán Balaicz Zoltán polgármester az azbeszttel szennyezett szerpentinit zúzottkő ügyében.